Čeprav je francoska vojska minulo sredo zasedla letališče v Kidalu, imajo uporniške skupine Tuaregov (MNLA), ki zahtevajo svojo domovino na severu Malija, še vedno nadzor nad samim mestom. Še vedno obstaja tudi strah, da bi se uporniške skupine reorganizirale v gorah blizu Kidala. Menda naj bi vojaške skupine vzele tudi nekaj francoskih talcev, kar naj bi situacijo še otežilo.

Tessalit, ki leži 200 km severno od Kidala, predstavlja vhod do gore Adrar des Ifoghas, kamor naj bi se uporniki skrili, potem ko so jih pregnali iz glavnih poseljenih središč na severu in vzhodu države. Pojavile so se govorice, da naj bi ena od separatističnih skupin, blizu alžirske meje, ujela enega od vodij glavne islamistične uporniške skupine Ansar Dine. Šlo naj bi za Mohameda Moussa Ag Mouhameda, tretjega glavnega vodjo skupine. Začasni malijski predsednik Dioncounda Traore je predlagal, da bo vodil pogajanje z MNLA, da bi zagotovili varnost Kidala.

Trenutno naj bi bilo v Maliju 3500 francoskih vojakov, Maliju pa naj bi na pomoč priskočilo tudi skoraj 2000 vojakov iz Čada in Nigerja. Kljub hitremu napredku francoskih sil, ki pomagajo ponovno prevzeti oblast nad severom države, pa je o uspeli misiji še je prezgodaj govoriti.

Z obstreljevanjem odročnega območja na severu Malija želi francoska vojska uničiti oporišča in skladišča islamistov ter predvsem prekiniti njihove oskrbovalne poti

BBC navaja francoskega zunanjega ministra Laurenta Fabiusa, da uporniki, ki so se zatekli na sever in severovzhod Malija, zgolj s starimi zalogami ne morejo dolgo preživeti.

Ali bo sledil nov kopenski napad francoskih vojakov, Fabius ni razkril, še piše BBC.

Francoska vojska je svojo ofenzivo v Maliju začela 11. januarja, potem ko so se islamisti pomaknili nevarno proti jugu in že ogrožali samo prestolnico Bamako.

Od takrat jim je uspelo islamiste pregnati iz vseh večjih mest. Kidal tako ostaja edino večje mesto, ki še ni pod nadzorom francoskih in malijskih sil.

Francoski vojaki so sicer prišli do tamkajšnjega letališča, a samo mesto trenutno nadzoruje tuareška uporniška skupina MNLA, ki zahteva lastno državo za Tuarege na severu Malija.

Humanitarni delavci medtem opozarjajo, da je zalog hrane in goriva na severu Malija vse manj, da cene nevarno naraščajo ter da mnogi trgovci v strahu pred maščevanjem bežijo z območja.