Po pisanju Bilda je podpora na posameznika znesla 500 evrov, 300 teh priseljencev pa naj bi bilo sedaj brez strehe nad glavo v Hamburgu. Nemško notranje ministrstvo navaja številko 150, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Nemško notranje ministrstvo že dva tedna v stiku z Rimom

Nemško notranje ministrstvo je sporočilo, da je zaradi nastale težave že dva tedna v stiku z Rimom. Datumi, kdaj bodo morali priseljenci nazaj v Italijo, bodo določeni za vsak primer posebej.

Po navedbah Bilda naj bi tudi evropska komisarka za notranje zadeve Cecilia Malmström od Italije zahtevala, da pojasni, zakaj priseljencem izdaja identifikacijske dokumente, ki jim omogočajo potovanja.

Dali so jim denar, a ne za selitev v Nemčijo

Italijansko notranje ministrstvo je potrdilo, da so priseljencem, ki so zapustili začasne begunske centre, dali denarna sredstva. Gre za centre, ki so jih odprli leta 2011, da bi nastanili begunce, ki so se k njim zatekli pred upori v okviru arabske pomladi in ki so jih 31. decembra lani zaprli.

»Ni res, da smo jim dali denar z nasvetom, naj gredo v Nemčijo. To je žaljiva in neprimerna interpretacija, ki jo je podal nemški tisk,« je za italijansko tiskovno agencijo Ansa dejal veleposlanik Italije v Berlinu Elio Menzione.

Lahko jih bodo izgnali nazaj v Italijo

Italijansko notranje ministrstvo je tudi pojasnilo, da so dali denar priseljencem, da bi se jim pomagali integrirati v Italiji, a dodalo, da imajo tisti z dovoljenjem za bivanje v skladu s pravili EU pravico, da tri mesece potujejo znotraj schengenskega območja.

Če nemške oblasti ujamejo priseljence, ki presežejo ta rok, jih lahko izženejo nazaj v Italijo, so še dodali.