Izgredi naj bi se začeli, potem ko so Mursijevi nasprotniki, ki jih je danes na ulice »v milijonskem številu« pozvala vojska, začeli zažigati podobe odstavljenega predsednika, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Nasprotujoči si protestniki naj bi se med drugim obmetavali s kamenjem.

Egiptovski obrambni minister in poveljnik vojske Abdel Fatah al Sisi je ljudi v sredo pozval, naj v znak nasprotovanja nasilju, ki že vse od odstavitve Mursija pretresa državo, danes množično pridejo na ulice. Začasnim oblastem bodo s tem podelili mandat za soočenje s potencialnim nasiljem in terorizmom, je dejal.

Pripadniki Muslimanske bratovščine so al Sisijevo sporočilo razumeli kot pozivanje k državljanski vojni in so za danes napovedali tudi svoja zborovanja. Vztrajajo, da ne bodo odnehali, dokler se na oblast ne vrne Mursi.

15-dnevno pridržanje Mursija

Egiptovsko sodišče je odredilo 15-dnevno pridržanje odstavljenega predsednika Mohameda Mursija, ker ga želi zaslišati zaradi domnevnega sodelovanja s palestinskim gibanjem Hamas, danes poročajo egiptovski državni mediji. Mursijevi islamisti naj bi s Hamasom sodelovali pri pripravi napadov na varnostna poslopja ter umorih in ugrabitvah policistov.

Te navedbe so se v javnosti pojavile zgolj nekaj ur preden se bodo državljani podali na ulice v novih množičnih protestih, na katerih bodo eni izkazovali naklonjenost prvemu demokratično izvoljenemu predsedniku Egipta Mursiju, drugi pa bodo izrazili podporo aktualni vladi.

Mursi naj bi s Hamasom med drugim sodeloval pri napadih na policijske postaje in zapore v začetku leta 2011, s pomočjo katerih so med vstajo proti tedanjemu egiptovskemu diktatorju Hosniju Mubaraku na prostost pobegnili številni islamisti in drugi politični zaporniki, poročanje medijev povzemata francoska in nemška tiskovna agencija AFP in dpa.

»Sovražne dejavnosti« med 18-dnevno vstaje proti Mubaraku sedaj preiskuje sodišče v Kairu in to je v okviru preiskave tudi odredilo aretacijo in zaslišanje Mursija. Na dan so namreč prišle navedbe, da naj bi pri tem sodelovala Mursijeva Muslimanska bratovščina, za pomoč pa naj bi tudi prosila voditelje Hamasa z območja Gaze.

Kritičen odziv Muslimanske bratovščine in Hamasa

Iz Muslimanske bratovščine so že sporočili, da so obtožbe proti Mursiju »smešne« in dodali, da kaže, da se vse skupaj vrača k staremu režimu, poroča Reuters. Bratovščina ostro nasprotuje odstavitvi prvega egiptovskega demokratično izvoljenega predsednika Mursija, ki so jo razglasili za državni udar.

Kritično so se odzvali tudi v Hamasu. »Hamas obsoja ta korak, saj je utemeljen na predpostavki, da je gibanje Hamas sovražno,« je za AFP povedal tiskovni predstavnik Hamasa Sami Abu Zuhri. Sedanje oblasti v Egiptu je obtožil, da podpihujejo sovraštvo do palestinskega upora in naroda. Arabsko ligo je pozval, naj posreduje v skladu s svojimi odgovornostmi, saj gre za nevaren razvoj dogodkov.