Kamboškemu dolgoletnemu premierju Hun Senu se volilni račun ni povsem izšel. Pripomogel je, da se je pred parlamentarnimi volitvami lahko v domovino vrnil vodja opozicijske stranke narodne rešitve Sam Rainsy, ki ga je obsojenega gospodarskega kriminala tamkajšnji kralj že drugič pomilostil, a si je s tem očitno nakopal tekmeca, ki je proti pričakovanjem osvojil precejšen del volilcev.

Zmaga hkrati tudi poraz

Kamboška vladajoča ljudska stranka je sicer že v nedeljo objavila, da je absolutna zmagovalka volitev, saj naj bi osvojila 68 sedežev v 123-članskem parlamentu, a je to zanjo že neizpodbiten poraz, saj je v njem izgubila kar 22 sedežev. Očitno pa so volitve spremljale številne nepravilnosti, tako pri identifikaciji samih volilcev kot pri samih volilnih seznamih. Rainsy zatrjuje, da med 1,2 do 1,3 milijona volilnih upravičencev ni moglo oddati svojega glasu, ker jih ni bilo na teh seznamih, da pa so bili na njih neobstoječi ljudje, za katere so glas oddali drugi. Vodja opozicije je zato zavrnil volilne rezultate in zahteval neodvisno preiskavo poneverb, v kateri bi sodelovali predstavniki vseh strank in tudi Združenih narodov.

Šestdesetletni Hun Sen je na čelu kamboške vlade že 28 let. Njegova zasluga je, da je postavil na noge državo, ki jo je do temeljev razdejal maoistični režim Rdečih Kmerov, trdno pa je ostal na oblasti tudi, potem ko se je leta 1998 v tej državi obnovil demokratični režim. Redko kdo je pričakoval, da bodo tokratne parlamentarne volitve zamajale njegovo vladavino, še posebej zato, ker država beleži ugodno gospodarsko rast. Sam gospodarski napredek pa ni dovolj za zadovoljstvo v državi z izrazito visokim odstotkom mlade populacije. Ti volilci naj bi bili željni sprememb, četudi nimajo jasne predstave kakšnih, ker jim jih bolj kot ne opredeljuje virtualno okolje, in so zato po mnenju političnih opazovalcev znatneje podprli Sama Rainsyja, ki je zaigral na struno povečevanja socialne neenakosti med Kambodžani in korupcijskih obtožb, ki spremljajo dolgoletno Senovo vladavino.

Nedokončan obračun

Morebitno širšo politično nestabilnost lahko podžiga tudi povsem nedokončan obračun z grozljivo vladavino Rdečih Kmerov, ki je segla v vse pore takratne družbe in so v njej hočeš nočeš sodelovali mnogi takrat še v najstniških letih, danes pa so na pomembnih vodilnih položajih. Prav zaradi možnosti odpiranja svojevrstne Pandorine skrinjice v tej južnoazijski državi je malo verjetno, da bi obtožbe opozicije o volilnih prevarah naletele na širši mednarodni odziv vključno z Washingtonom, ki jim rad prisluhne, a je tokrat med večjimi podporniki sedanje kamboške oblasti. Za pričakovati je, da bo Hun Sen v prihodnje nekoliko spremenil svojo politiko, jo približal zahtevam opozicije, ki so pritegnile širšo javnost. Volilna komisija bo dokončni rezultat volitev predvidoma objavila šele po 15. avgustu, medtem pa opazovalci napovedujejo zviševanje politične temperature v državi, kjer od 14 milijonov ljudi tretjina teh živi z manj kot 50 evrskimi centi na dan. Poleg tega pa se za Senom vleče sporna senca. Kot mladi poveljnik v enotah Rdečih Kmerov se je z njimi resda razšel še za časa njihove vladavine, je pa po izgubljenih volitvah, organiziranih s strani ZN leta 1993, zavrnil njihov rezultat in navkljub porazu izsilil sopremierski položaj, da bi štiri leta kasneje z udarom prevzel vodenje države, nato pa si ga leto kasneje potrdil na za svet vendarle demokratično izvedenih volitvah. de, agencije