Solzivec in vodne topove je uporabila proti več tisoč protestnikom, ki so skušali vdreti na sedež policije v mestu, in protestnikom, ki so skušali prodreti preko barikad pred sedežem vlade, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Deset vladnih poslopij oziroma kompleksov v prestolnici varuje več kot 21.000 policistov in tisoč vojakov. Kot so sporočile policijske oblasti, so se za namestitev vojske odločili, da bi zagotavljali varnost ključnih krajev, vključno z letališči, da pa vojaki "nimajo orožja in da jim je bilo naročeno, da ne uporabijo sile". Vlada je sicer obljubila, da proti protestnikom ne bo uporabila sile.

Včeraj spopadi med podporniki in nasprotniki vlade

V soboto je prišlo do spopadov med protestniki in podporniki vlade blizu športnega stadiona v mestu, kjer se je zbralo 60.000 podpornikov vlade. Po podatkih policije so umrli najmanj štirje ljudje, več deset je ranjenih. Po podatkih reševalcev, ki jih navaja francoska tiskovna agencija AFP, je bilo ranjenih 57 ljudi.

Provladni protestniki so se danes dopoldne razšli na poziv svojih voditeljev, ki želijo s tem zmanjšati napetosti.

Vodje protivladnih protestnikov pa so današnji dan označili za odločilnega. Želijo namreč zasesti poslopja vlade in več ministrstev, da bi v ponedeljek dosegli prisilno ustavitev dela vlade. Kar največ želijo doseči tudi do 5. decembra, ko praznujejo kraljev rojstni dan in ko v državi, zelo navezani na kralja, ne protestirajo. Njihova prizadevanja za zasedbo poslopij sicer potekajo od 24. novembra na demonstracijah, ki se jih je udeležilo že več kot 100.000 ljudi.

Danes na protestih 35 tisoč ljudi

V Bangkoku se je danes na protestih zbralo 35.000 ljudi. Več sto protestnikov je skušalo predreti blokado pred enim od vhodov v vlado, a jih je policija vsakič znova odgnala s solzivcem in vodnimi topovi.

Vodja protestnega gibanja Suthep Thaugsuban je pozval vladne uslužbence, naj v ponedeljek začnejo stavko.

Danes se je srečal tudi s premierko Yingluck Shinawatro. Po srečanju, na katerem so bili tudi visoki predstavniki vodstva več rodov vojske, je za televizijo povedal, da je premierki povedal, da je izgubila legitimnost in da bi morala odstopiti. Zavrnil je končanje protestov in dodal, da se bo s premierko znova sestal šele, "ko bo zmagalo ljudstvo", navaja dpa.

Pred tem so se pojavile govorice, da je premierka pobegnila v tujino, kar so oblasti zanikale.

Protestniki zahtevajo odstop premierke

Njen namestnik Pracha Promnog je ljudem svetoval, naj zaradi varnostnih razlogov ostanejo na svojih domovih med 22. in 5. uro in tako omogočijo "čimprejšnjo vzpostavitev normalnih razmer", navaja AFP.

Protivladni protestniki, med katerimi je največ privržencev monarhije, prebivalcev juga države in pripadnikov srednjega razreda, zahtevajo odstop premierke, mlajše sestre nekdanjega premiera Thaksina, ki po njihovem mnenju dejansko vodi vlado.

Zahtevajo, da vlado zamenja neizvoljeni ljudski svet, ki so ga v soboto že imenovali. Po poročanju dpa je v njem 37 moških, med katerimi so tudi poslovneži in profesorji, vodi pa ga eden od voditeljev protestnikov Suthep Thaugsuban.

Premierka je sicer protestnike pozvala k pogajanjem, kar so zavrnili.