»Moja skrivna svoboščina med vožnjo po Teheranu,« je zapisala Maryam in se slikala za volanom avtomobila. »Všeč mi je veter na mojem obrazu,« je dodala. Druge so si slekle hidžabe in se slikale med sprehodi po obali, parku in ulicah. Neka ženska se je celo slikala ob plakatu, ki ženske prosi, naj spoštujejo hidžab. Iranke so s fotografijami sprožile ostro debato na facebooku glede zapovedi, da morajo nositi tančice.

»Želim si le dati glas tisočim ženskam v Iranu, ki ga nimajo«

Novinarka Alinejad je priznala, da se je na stran vsulo mnogo fotografij razkritih žensk. Vse je preverila in pošiljatelje prosila za dovoljenje, preden jih je objavila – brez pravih imen. »Moj namen ni upor proti hidžabu,« je poudarila. »Želim si le dati glas tisočim ženskam v Iranu, ki ga nimajo,« je dodala. Sama sicer ni nasprotnica hidžaba – nosi ga njena mama –, a pravi, da bi morale ženske imeti pravico izbire.

Alinejad je hidžab nosila vse dokler leta 2009 ni zapustila Irana. »Trideset let sem pred očetom nosila hidžab. Potrebovala sem kar nekaj časa, da sem brez njega stopila na ulico in priznala, da si ga ne želim nositi, da bi bila raje takšna, kot sem,« je pojasnila. Po njenem iranska državna televizija prikazuje samo eno plat družbe: ženske, ki nosijo hidžab. »Ne daje priložnost ljudem, ki imajo drugačno mnenje, drugačno življenje.«

Izbira o nošenju tančice je osnovna človekova pravica

Bi Iranci glasovali proti hidžabu, če bi imeli referendum? »Ne morem napovedati rezultata, a izbira o nošenju tančice je osnovna človekova pravica, ne nekaj, o čemer bi odločali na referendumu,« je izpostavila. »Rada bi živela v državi, kjer s sestro, ki hoče nositi hidžab, lahko živiva skupaj v miru.«

Ko se poleti dvignejo temperature, veliko Irank tvega, ko si hidžab zaveže bolj ohlapno, nosi športna oblačila ali se ostriže na »neprimeren način«. Verska policija takrat po ulicah išče »kršiteljice« in jih kaznuje. Iranski predsednik Hassan Rouhani je sicer nasprotoval strogemu nadzoru verske policije, a njegova vlada ima zelo malo nadzora nad silami, ki delujejo mimo političnih institucij.