Poljski tožniki - gre za deset svojcev žrtev pokola - od ruske vlade zahtevajo, da jim končno preda vso dokumentacijo v zvezi s pokolom, zbrano v preiskavi med letoma 1990 in 2004.

Odvetnik tožnikov Ireneusz Kaminski je danes izpostavil, da Rusija še vedno zadržuje 35 zvezkov dokumentov, katerih vsebine doslej ni razkrila. Predstavnik ruske vlade Georgi Matjuškin je nasprotno zatrdil, da je Rusija poljski vladi predala popolno dokumentacijo.

Sodišče v Strasbourgu je že aprila lani razsodilo, da Rusija ni v zadostni meri sodelovala s sodiščem, saj je zavrnila prošnjo sodišča, naj posreduje kopijo odločitve o ustavitvi preiskave pokola v Katinskem gozdu. S tem je kršila 38. člen evropske konvencije o človekovih pravicah, po katerem je država dolžna sodišču priskrbeti vse potrebno za preiskavo primera.

Sodišče je takrat tudi ugotovilo, da je Rusija z desetimi poljskimi tožniki nečloveško ravnala in s tem kršila tretji člen konvencije o človekovih pravicah. Odziv ruskih oblasti na njihove prošnje in prizadevanja, da izvejo, kaj se je zgodilo z njihovimi bližnjimi, naj bi namreč že vseboval elemente nečloveškega ravnanja.

Primer je bil nato septembra lani na prošnjo tožnikov predan sedemnajstčlanskemu velikemu senatu. Končne razsodbe po navedbah nemške tiskovne agencije dpa ni mogoče pričakovati vsaj še nekaj mesecev.

Rdeča armada je pokol izvedla med 3. aprilom in 19. majem 1940, in sicer na območju, ki ga je zavzela po usklajenem napadu Nemčije in Sovjetske zveze na Poljsko leta 1939, v danes ruskem Katinskem gozdu zahodno od mesta Smolensk. Sovjetska tajna policija NKVD je na ukaz Josipa Stalina s streli v tilnik ubila med 14.000 in 28.000 poljskih vojnih ujetnikov, večinoma častnikov in intelektualcev. Ruska duma je leta 2010 pokol obsodila.