Glas za ločitev Škotske od Londona bo zagovarjal škotski premier Alex Salmond, naproti pa mu bo stal nekdanji britanski finančni minister Alistair Darling, ki je na čelu kampanje za obstoj Škotske v prek 300 let stari zvezi. Soočenje bo škotska nacionalna televizija STV ob 21. uri po srednjeevropskem času prenašala v živo.

Mesec in pol pred za 18. september predvidenim referendumom je prednost tako kot že ves čas na strani nasprotnikov škotske neodvisnosti - čeprav je zagovornikom spomladi uspelo nekoliko nadoknaditi zaostanek, je njihova podpora glede na zadnje javnomnenjske raziskave za več kot deset odstotnih točk nižja od podpore nasprotnega tabora.

Podporniki neodvisnosti stavijo na soočenje

Glede na podatke časnika Financial Times, ki strnjuje vse raziskave, bi konec julija 48 odstotkov volivcev glasovalo za to, da Škotska ostane pod okriljem Združenega kraljestva, 36 odstotkov bi jih podprlo neodvisnost, povzema francoska tiskovna agencija AFP.

A Salmond upa, da mu še vedno lahko uspe obrniti trend in v tej luči veliko stavi prav na današnje soočenje. Kampanji za neodvisnost želi dati nov zagon in prepričati 16 odstotkov tistih, ki so še neodločeni. V njegov prid bi lahko govorilo dejstvo, da bo imel besedo kot prvi in kot zadnji.

Politika z diametralno nasprotnim stilom govorništva bosta sicer razpravljala dve uri in nato odgovarjala na vprašanja iz publike. Medtem ko je Salmond znan po odrezavem izražanju in je napovedal, da se bodo Darlingu pred njim tresle hlače, se nekdanji britanski minister izraža mirno in teme obravnava s tehnokratskim pristopom.

Težišče razprave bo gospodarstvo

Težišče razprave naj bi bilo na gospodarskih vprašanjih, kar je bila tudi sicer glavna tema kampanje. Kot osrednje se odpira vprašanje, če je Škotska na finančnem področju sposobna preživeti sama.

Če bo Salmondu uspelo iz soočenja iziti kot zmagovalec, bi se lahko njegova ekipa odločila ponoviti izkušnjo. Zaenkrat je namreč pristala zgolj na današnje soočenje, čeprav je BBC ponudil, da bi gostil še eno.

Salmond je sicer sprva upal, da se bo lahko pomeril z britanskim premierjem Davidom Cameronom, a je ta to odklonil, češ da je odločitev o obstanku ali izstopu iz Združenega kraljestva, ki ga sestavljajo še Anglija, Wales in Severna Irska, na Škotih.