Portugalski predsednik Anibal Cavaco Silva je po odstopu ministrov tri glavne stranke pozval, naj dosežejo dogovor za končanje politične krize, s katerim bi dosegli soglasje glede strogih varčevalnih ukrepov, h katerim se je država zavezala ob prejemu mednarodne pomoči. S tem naj bi se Portugalska izognila tudi potrebi po morebitni novi pomoči, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

Generalni sekretar socialistične stranke Antonio Jose Seguro je v petek zvečer dejal, da je desnosredinska koalicija onemogočila, da bi socialisti podprli dogovor. »Na pogovorih smo se borili, da bi vlada končala varčevalne ukrepe,« je dodal in poudaril, da je sedaj odločitev na predsedniku države.

Pojasnil je, da sta desnosredinska stranka PSD premiera Pedra Passosa Coelha in njena koalicijska partnerka, konservativna CDS-PP, zavrnili predlog socialistov, da zmanjšajo ostre varčevalne ukrepe in se raje odločijo za ukrepe za zagon gospodarstva in zmanjšanje brezposelnosti.

Kot je dodal, so se na pogajanjih, ki so jih začeli minulo nedeljo, pokazala nepremostljiva nasprotja. Skušali pa so doseči, da bi prišlo do preobrata v državi, saj »se Portugalci ne morejo več žrtvovati«.

Pozval je k nadaljnjim prizadevanjem za spremembo pogojev, dogovorjenih ob prejemu mednarodne pomoči leta 2011, kot tudi k »močnemu stališču države« pri iskanju rešitve dolžniške krize v območju evra.

Portugalska je že tretje leto v recesiji in ima več kot 18-odstotno brezposelnost, medtem ko uvaja stroge varčevalne ukrepe, h katerim se je zavezala v zameno za 78 milijard evrov mednarodne pomoči EU in Mednarodnega denarnega sklada. Reševalni paket se bo iztekel junija 2014.

Politična kriza se je začela 1. julija, ko je odstopil finančni minister Vitor Gaspar, tvorec reform, ki so jih od države zahtevali mednarodni posojilodajalci. Zaostrila pa se je, ko je iz protesta, ker je premier Coelho za finančnega ministra imenoval Mario Luisa Albuquerqua, odstopil še zunanji minister in vodja manjše, konservativne koalicijske partnerice Paolo Portas.

Koalicijske partnerice so nato 6. julija dosegle dogovor, ki naj bi omogočil preživetje desnosredinske koalicije. Dogovorile so se o imenovanju Portasa za podpredsednika vlade, ki bo odgovoren za koordinacijo ekonomske politike.