Podatki o višjih plačah, ki jih v ta teden objavljenem poročilu navaja ILO, se nanašajo na državna podjetja. Tudi ločene raziskave pa kažejo na krepko rast plač v majhnih in srednje velikih podjetjih. V zasebnem sektorju so sicer še vedno na precej nižji ravni kot v javnem sektorju.

"Plače se zvišujejo na vseh področjih, tako da denimo višje zneske prejemajo tako zaposleni v restavracijah kot uradniki. Najvišje dohodke imajo zaposleni v finančnem sektorju in državnih podjetjih," je pojasnila soavtorica poročila Sangheon Lee.

Hitra rast plač na Kitajskem kaže na premik državne politike v smer bolj uravnoteženega in vzdržnega gospodarstva, tako da bo to manj odvisno od izvoza.

"Kriza v Evropi se očitno odraža tudi na Kitajskem, zato v zvezi s tem vlada resna zaskrbljenost. Treba je poiskati pravno ravnotežje med izvozom in domačo porabo," je pojasnila Leejeva.

Četudi pa se plače na Kitajskem zvišujejo, še vedno zaostajajo za plačami v razvitih državah. Povprečna mesečna plača v ZDA je tako leta 2010 znašala okoli 3300 ameriških dolarjev, na Kitajskem pa je nihala od 250 dolarjev v zasebnem do 440 dolarjev v javnem sektorju. Če se ob tem upošteva nižje življenjske stroške na Kitajskem, potem gre za ekvivalent med 400 in 710 dolarji.