Finančni regulator na Kajmanskih otokih CIMA je investirorjem in vodjem hedge skladov že poslal osnutek nove zakonodaje, po katerih bo baza podatkov skladov in podjetij, ki so registrirana na otočju, postala javno dostopna. V veljavo naj bi prišla marca, piše Financial Times. CIMA namerava od marca dalje direktorje poslati tudi na varnostno preverjanje, kar naj bi dokazovalo njihovo sposobnost upravljanja skladov.

Otočje kritiziral tudi Mitt Romney

Premik v zakonodaji prihaja po večletnem pritisku na vodstvo otočja. Mednarodna javnost namreč že več let od Kajmanskih otokov zahteva spremembe zakonodaje o razkrivanju imen lastnikov in upravljalcev podjetij in skladov. Med drugim je bilo otočje tarča napadov v predvolilni kampanji Mitta Romneya. Največji pritisk pa so v zadnjem času izvajali prav investitorji v hedge sklade, ki pri svojih investicijskih odločitvah v teh zaostrenih časih zahtevajo več informacij.

Na Kajmanskih otokih, kjer prebiva okoli 56 tisoč ljudi, ima sedež slabih 9500 hedge skladov. Otočje je tako šesto največje finančno središče na svetu. Davki bodo na otočju ostali izjemno nizki, bo pa nad lastniki skladov prvič odgrnjena tančica anonimnosti.

Denar iz Kajmanskih otokov prišel tudi v Slovenijo

Investitorji, ki so se skrivali za Kajmanskimi otoki, so investirali tudi v Sloveniji. Med njimi tudi delni lastniki podjetja Agrogorica, družba Balkan investment opportunity fund, v odboru katerega sta hrvaški državljan Tomislav Lijović in slovenski odvetnik Andrej Švencbir, o čemer smo v Dnevniku poročali novembra 2010. Februarja lani pa smo v Dnevniku poročali tudi o preiskavi Dursa, ki je zaradi denarnih nakazil »off-shore« podjetjem pod drobnogled vzela nekdanjo direktorico VegradaHildo Tovšak.