Eden od rekrutov, Seiji Sasa, je za Reuters povedal, da išče potencialne delavce v severnojaponskem mestu Sendai. V zameno za 100 dolarjev brezdomcem ponuja pogodbeno delo. Sicer pa naj bi popolno očiščenje jedrske elektrarne trajalo kar tri desetletja in stalo do 125 milijard dolarjev, kar je enako dvema odstotkoma japonskega BDP-ja, oziroma enajstim odstotkom njihovega državnega proračuna.

Po besedah podjetja Tepco, ki upravlja Fukušimo, bo za sanacijo reaktorja Daiichi potrebnih vsaj 12.000 delavcev, trajala pa naj bi vsaj do konca leta 2015. Podjetju pa že tako primanjkuje delovne sile. Medtem ko imajo prijavljenih približno 8000 delavcev, je razpisanih 25 odstotkov več prostih mest kot pa je prijav nanje. To praznino pa pogosto zapolnijo brezdomci ali brezposelni, tisti, ki nimajo druge izbire. Poleg rekrutiranih brezdomcev pa je bilo tudi kar nekaj takih, ki so jim delo tam priskrbeli zloglasni Yakuza gangsterji.

Kot poroča RT, naj bi po poročilih japonske policije v prefekturi Fukušima delovalo kar 50 Yakuza tolp z okoli 1050 člani.

V začetku letošnjega leta pa se je zgodilo kar nekaj aretacij, enega od pripadnikov Yakuze so prijeli, ker je delavce v Fukušimo pošiljal brez za to potrebne licence. Izkazalo se je tudi, da so bili številni delavci, zadolženi za čiščenje jedrskega reaktorja, izpostavljeni visokemu sevanju ne da bi za to vedli, in sploh niso bili zavarovani zaradi zdravstvenega tveganja.