Zakon dovoljuje splav v okoliščinah, ko zdravniki ugotovijo, da obstaja "dejanska in velika grožnja za življenje matere". Prekinitev nosečnosti dovoljuje tudi v primeru, ko porodničar in dva psihiatra soglasno ugotovijo, da obstaja nevarnost, da si bo nosečnica vzela življenje.

To določilo je še posebej razdelilo Irce, pri čemer so nasprotniki splava prepričani, da bo vodilo k povečanju števila splavov.

Poslanci levice so trdili, da je pravica do splava še vedno preveč omejena, saj ne vključuje primerov, ko so ugotovljene nepravilnosti ploda, in nosečnosti, ki so nastale zaradi posilstev ali incesta.

Predsednik države je zakon podpisal potem, ko ga je spodnji dom parlamenta 12. julija sprejel s 127 glasovi za in 31 proti, nato pa minuli teden še zgornji dom.

V obeh domovih parlamenta ima večino konservativno-socialdemokratska vlada, zakon pa so podprli tudi nekateri poslanci opozicije. Podprlo ga ni sedem poslancev stranke premiera Ende Kennyja, Fine Gael, tudi ministrica, ki so jih nato iz stranke izključili. Ministrica za evropske zadeve Lucinda Creighton je odstopila s položaja.

Zakon spodbudila smrt Savite Halappanavar

Sprejem zakona je obljubila vlada premiera Kennyja, potem ko je oktobra lani v bolnišnici v Galwayu umrla 31-letna indijska zobozdravnica Savita Halappanavar.

V 17 tednu nosečnosti si je prizadevala za umetno prekinitev nosečnosti, potem ko so ji zdravniki povedali, da se je pri njej začel spontani splav, a so prošnjo zavrnili, ker tedaj njeno življenje še ni bilo ogroženo, plodu pa je še vedno bilo srce. Nekaj dni za tem je umrla zaradi zastrupitve krvi.

Evropsko sodišče za človekove pravice je že leta 2010 razsodilo, da Irska ustrezno ne uresničuje ustavne pravice do splava, ko so ogrožena življenja mater.

Že leta 1992 je irsko vrhovno sodišče razsodilo, da imajo v primeru ogroženosti življenja matere pravico do splava, vendar pa vse do sedaj šest vlad ni ustrezno spremenilo zakonodaje.

Kljub temu je pričakovati, da bodo nasprotniki pravice do splava skušali zakon izpodbijati na sodišču, potem ko so mu pred tem že množično izražali nasprotovanje na ulicah.

Po podatkih britanskega ministrstva za zdravje je lani na prekinitev nosečnosti v Veliko Britanijo prišlo 3982 Irk, vključno s 124, mlajšimi od 18 let. Med letoma 1980 in 2012 se jih je za ta korak odločilo skupno 150.000.