Skupni venec za vse žrtve Vukovarja je v imenu hrvaškega predsednika, vlade in sabora položil predsednik Ivo Josipović. Ob njem sta bila premier Zoran Milanović in predsednik sabora Josip Leko. "Državni vrh in vsi ostali smo prišli v Vukovar, da se spomnimo nedolžnih žrtev in trpljenja, pa tudi, da obljubimo otrokom, da se kaj podobnega ne bo nikoli ponovilo," je poudaril Josipović, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

Po poti spomina tudi Mladen Markač

Med ljudmi, ki so se sprehodili po pet in pol kilometra dolgi spominski poti od vukovarske bolnišnice do pokopališča žrtev vojne, je bil tudi v petek na haaškem Mednarodnem sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije oproščeni hrvaški general Mladen Markač. "Še sem poln vtisov in neskončno srečen. Sedaj sem na prostosti in obkrožen z velikim številom ljudi, ki so bili vedno ob meni in ob generalu Anteju Gotovini. Danes smo vsi skupaj, vsa srca bijejo enotno," je ob tem dejal Markač.

Gotovina, ki ga je haaško sodišče tako kot Markača v prizivnem postopku v petek oprostilo, se pohoda ni udeležil, saj je že v soboto dejal, da bodo še priložnosti, da se v prihodnjih dneh pokloni spominu soborcev. Gotovina je namreč danes obiskal romarsko svetišče v Mariji Bistrici. Dal je namreč zaobljubo, da se bo prvo nedeljo po izpustitvi iz zapora poklonil Materi Božji v Mariji Bistrici, kar je danes tudi storil. V Vukovar pa naj bi se podal v prihodnjih dneh, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

Srbske Žene v črnem: Nikolić naj se opraviči Hrvatom

Srbska nevladna organizacija Žene v črnem je medtem danes pozvala srbskega predsednika Tomislava Nikolića, naj se opraviči Hrvatom zaradi svojih izjav glede Vukovarja. Oblasti v Beogradu pa je pozvala, naj ugotovijo poveljniško in kazensko odgovornost vrha nekdanje Jugoslovanske ljudske armade za zločine na Hrvaškem, še posebno za uničenje Vukovarja.

Obenem so hrvaško civilno družbo pozvali, naj okrepi napore za preiskavo zločinov med operacijo Nevihta in po njej, in poskrbi za kaznovanje tistih, ki so dajali ukaze in tistih, ki so jih izvrševali. Zaradi vojnih zločinov nad Srbi med in po vojaški operaciji Nevihta leta 1995 je sicer haaško sodišče aprila lani Gotovino in Markača obsodilo na 24 oziroma 18 let zapora, v petek pa ju je nato v prizivnem postopku oprostilo.

Umrlo 1624 ljudi

Bitka za Vukovar se je začela 25. avgusta 1991, končala pa se je 18. novembra z zlomom obrambe mesta, ki ga je branilo okoli 1800 pripadnikov zbora narodne garde, policije in prostovoljcev. V agresiji je bilo do padca mesta po podatkih vukovarske bolnišnice ubitih 1624 ljudi, ranjenih pa več kot 2500. Srbske sile so v koncentracijska taborišče odpeljale okoli 7000 ujetih vojakov in civilistov, iz mesta pa so pregnale okoli 22.000 prebivalcev.

Po okupaciji Vukovarja so srbske sile zagrešile tudi enega najhujših množičnih zločinov med vojno na Hrvaškem, ko so umorile več kot 260 ljudi, večinoma hrvaških ranjencev in bolnikov iz vukovarske bolnišnice.