Kot je dejal Cerar, bodo "absolutno vztrajali" na stališču, da vsi sodni postopki mirujejo do celovite rešitve vprašanja o prenesenih deviznih vlogah Ljubljanske banke v okviru nasledstvenega sporazuma. Kako bo Hrvaška v svojem notranjem redu to uredila, je njena stvar, je dejal, kot bistveno pa izpostavil spoštovanje zaveze iz memoranduma.

Če temu ne bi bilo tako - zaenkrat dokončne sodbe o tem ni moč dati - bi to pomenilo "hud madež na kredibilnosti" Hrvaške, je v odgovoru na vprašanje Sonje Ramšak (SDS) o morebitnem opozorilu Hrvaški glede izpolnjevanja dogovora še menil Cerar.

Poslanci so se v vprašanjih dotaknili še številnih tem. Andreja Širclja (SDS) je zanimala zunanjepolitična strategija glede posredovanja pravilnih informacij o stanju Slovenije, ki bi v luči vse pogostejših poročil o finančnem stanju naše države dosegle tuje diplomate in medije. Po Cerarjevih besedah s skupnimi močmi poskušajo pojasnjevati "pravo stanje zadev".

Na vprašanje Mitje Meršola (PS) o gospodarski diplomaciji je Cerar dejal, da se k zapiranju predstavništev najbrž ne bodo več zatekali. V načrtu imajo odprtje enega ali dveh novih predstavništev, najverjetneje v Zalivu, Afriki ali Srednji Aziji.

Bevka zanimal odziv na izgon poslancev iz Maroka

Sama Bevka (SD) je zanimal morebiten odziv na letošnji izgon treh evropskih poslancev, tudi Slovenca Iva Vajgla, iz Maroka. Pojasnil je, da se formalno niso odzvali, pričakovati pa je bilo reakcijo evropskih inštitucij, ki je prav tako ni bilo. Slovenija na splošno in tudi v kontekstu Zahodne Sahare sicer podpira pravico do samoodločbe, je še dejal.

V odgovoru na vprašanje Ljubice Jelušič (SD) je pojasnil, da je letno poročilo o izvajanju strategije sodelovanja Slovenije v mednarodnih operacijah in misijah trenutno v medresorskem usklajevanju. Tudi na to področje pa bo treba gledati skozi prizmo našega finančnega stanja, je dejal.

Jožefa Horvata (NSi) so v luči strategije, ki jo je nedavno objavila EU, zanimali koraki Slovenije na področju zagotavljanja kibernetske varnosti. Cerar je potrdil, da morajo pristojni resorji do konca leta pripraviti ustrezno nacionalno strategijo, ki naj bi se skladala tudi z interesi strategije EU.

Jerovšek o vsebini Titovega sefa

Jožefa Jerovška (SDS) je zanimala vsebina Titovega sefa v luči lastništva oz. nasledstva in po Cerarjevih besedah bodo zadevo, ko bo dejansko jasno, kaj je v njem, ustrezno preučili.

Janja Klasinc (PS) je medtem izpostavila tesne izide volitev tako v bližnji Črni Gori kot bolj oddaljeni Venezueli. Cerar je poudaril, da je v Črni Gori treba počakati na uradne izide - znani naj bi bili 21. aprila -, mednarodni opazovalci pa niso zaznali večjih nepravilnosti.