Hadža se po oceni savdskih oblasti letos udeležuje okoli 1,4 milijona vernikov iz tujine in več sto tisoč iz Savdske Arabije. Kot so sporočili iz islamske skupnosti v Sloveniji, se romanja udeležuje tudi 23 muslimanov iz Slovenije.

Savdske oblasti bodo romarje letos skušale zaščititi pred dvema smrtonosnima virusoma, ki pustošita tudi med muslimanskimi verniki: ebolo in bližnjevzhodnim respiratornim sindromom (Mers). Kot so organizatorji poudarili danes, za zdaj niso zabeležili okužb z nobeno od teh dveh bolezni.

Letošnje romanje v Meko mineva tudi v senci groženj džihadistov Islamske države, ki so zavzeli dele Sirije in Iraka. Savdski notranji minister, princ Mohamed bin Najef je še pred začetkom hadža zagotovil, da bo romanje v Meko varno in da bodo savdske oblasti opravile z IS in morebitnimi drugimi grožnjami.

Hadž je eden od petih stebrov muslimanske vere. Koran predpisuje, da mora vsak polnoletni musliman, ki je fizično sposoben in si lahko privošči potovanje, vsaj enkrat v življenju opraviti romanje v Meko, rojstni kraj preroka Mohameda. Hadž v simboličnem smislu predstavlja tudi sodni dan, na katerega se bo moral vsak musliman v skladu z islamskim naukom pred Alahom zagovarjati za svoja dejanja.

Vrhunec hadža bo v petek, ko se bodo romarji zbrali na gori Arafat, kjer naj bi imel prerok Mohamed zadnjo pridigo, zaključil pa se bo dan kasneje s kurban bajramom.