Fajonova: "Smo sokrivi"

"Smo sokrivi," je Evropo v razpravi na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu v imenu skupine socialistov in demokratov (S&D) opomnila Tanja Fajon.

Kot je spomnila, sta tako parlament kot komisija večkrat kritizirala nepripravljenost držav članic, da bi prišle zadevi do dna, in jih pozvala k neodvisnim preiskavam, a zgodilo se ni praktično nič. "Nihče ni bil poklican na odgovornost. Kaj se je z domnevnimi teroristi in Cio dogajalo v Litvi, Poljski, Romuniji? Morda še kje drugje? Kdo je za to vedel? Kdo ni ukrepal?"

"Od sprejetja končnega poročila Evropskega parlamenta o dejavnostih Cie v Evropi je minilo že več kot sedem let, države EU pa še vedno niso prišle na dan z resnico," je opozorila.

Evropa mora razčistiti s svojo vlogo v mučenju

Evropa mora razčistiti s svojo vlogo v mučenju terorističnih osumljencev, se je v imenu liberalcev (Alde) strinjala Sophia in 't Veld. "Lahko s prstom kažemo na Američane, a Evropa je podpirala vse vidike protiterorističnega programa Cie. Vesela sem, da je Poljska končno priznala, a ostaja še veliko držav," je dejala.

"Sramota za Evropo", "resnica nas lahko osvobodi", "prikrivanje ne koristi nikomur in ogroža našo demokracijo" - tovrstne izjave so danes sicer drug za drugim ponavljali poslanci vseh političnih skupin, od levice do desnice. Obenem so terjali, da se odgovorni za mučenja pripeljejo pred roko pravice. "V demokraciji ni nekaznovanosti," je poudarila in 't Veldova.

"Cia ni samo osramotila svoje države, ampak je škodovala tudi ugledu evropskih držav, ki so ji ponudile gostoljubje za njeno škandalozno početje. ZDA ne morejo zanikati dejstva, da so med 156 državami, ki so podpisale konvencijo proti mučenju, in da so torej obvezane, da pripeljejo odgovorne za te zločine pred sodišče," je medtem v razpravi poudaril Ivo Vajgl (Alde/DeSUS) in opozoril, da bi lahko v primeru, če se to ne bo zgodilo in ZDA same ne bi ukrepale, ukrepalo Mednarodno kazensko sodišče (ICC).

Mučenje nezakonito, nesprejemljivo, v nasprotju s temeljnimi vrednotami demokracije

Poslanci so se poleg tega strinjali, da je mučenje nezakonito, nesprejemljivo, v nasprotju s temeljnimi vrednotami demokracije in ga tudi z argumenti zagotavljanja varnosti ali vojne proti terorizmu ni moč upravičiti.

"Nič v času miru ali vojne ne more opravičiti mučenja, mučenje nikoli ne more biti orodje v iskanju resnice," je bila jasna Laura Ferrara v imenu evroskeptične skupine Evropa svobode in neposredne demokracije (EFDD).

Vse politične skupine so sicer pozdravile dejstvo, da so se bile sposobne ZDA soočiti z napakami iz preteklosti in da je bilo poročilo objavljeno. Kot je dejal Elmar Brok iz Evropske ljudske stranke (EPP), ki vodi parlamentarni odbor za zunanjo politiko, je ameriški senat storil nekaj "izjemnega". "To je tisto, kar loči demokracije od diktatur," so se strinjali poslanci.

Komisija verjame, da je tu nujna "popolna jasnost"

V imenu komisije je spregovoril komisar za migracije in notranje zadeve Dimitris Avramopulos. Kot je poudaril, je mučenje "preprosto napačno" ne glede na okoliščine, je kriminalno dejanje in v popolnem nasprotju z mednarodnim humanitarnim pravom ter "ga nikoli ne bi smeli uporabiti".

Kot je zatrdil, komisija verjame, da je tu nujna "popolna jasnost" in že ves čas vztraja, da bi morale vpletene države članice EU izvesti "poglobljene, neodvisne in nepristranske preiskave" ter enkrat za vselej razčistiti, kdo in kako je sodeloval s Cio. A to je v pristojnosti držav članic in ne EU, je opozoril.

Tako kot več poslancev je Avramopulos še spomnil, da zgodba nikakor še ni končana in da ZDA čaka še ena preizkušnja - zaprtje zapora Guantanamo na Kubi za teroristične osumljence, kjer še vedno ostaja zaprtih 136 ljudi.