Iraški premier Nouri Maliki je včeraj parlamentu poslal dramatični poziv z zahtevo po uvedbi izrednega stanja. Povod je dogajanje v drugem največjem mestu v državi Mosulu, kjer so po petdnevnih spopadih skrajni islamisti prevzeli nadzor nad vsemi pomembnejšimi deli in ustanovami. Več sto džihadistov iz vrst tako imenovane islamske države Iraka in Levanta (ISIS), ki delujejo tudi v Siriji, je zavzelo policijske postaje, poslopja lokalnih oblasti, tamkajšnje letališče in tudi poveljstvo vojske. Mesto je medtem zapustilo že več kot 150.000 beguncev, največ se jih je napotilo v bližnji Kurdistan, kjer jim regionalna vlada postavlja zasilna taborišča in je že pozvala Združene narode, da priskočijo na pomoč.

V minulih tednih so pripadniki ISIS skupaj z drugimi zavezniškimi skupinami skrajnežev napadli več manjših krajev in mest na iraškem zahodu in severu, po navedbah tujih poročevalcev pa neuradno že več mesecev nadzorujejo večji del province Ninava in tudi del Anbarja. Ob cestnih zaporah zahtevajo plačila za avtomobile in tovor, od lokalnih uradnikov pa terjajo denar, da jih varujejo. Mosul je mesto z okoli 1,8 milijona prebivalcev, boji okoli njega so potekali od sredine prejšnjega tedna, v ponedeljek pa je lokalni guverner Atil Al Nudžaifi po televiziji pozval prebivalce, naj »ostanejo odločni in se ubranijo pred tujci«. Včeraj so agencije poročale, da se je kmalu zatem strahopetno umaknil iz vladne palače, ki je nato padla v roke napadalcev, ki so nad njo izobesili črno zastavo ISIS.

Brez vlade še večji kaos

Po aprilskih volitvah, po katerih vlada še vedno ni oblikovana, je položaj v Iraku vse bolj kaotičen, samo v maju pa so v spopadih in bombnih napadih skrajnežev našteli nad 600 civilnih žrtev. Maliki obljublja izgon džihadistov samooklicane države Iraka in Levanta, ki delujejo v pretežno sunitskem delu države, a kakšnega uspeha pri tem si ne more obetati. Njegova šiitska vladavina že dolgo ni pogodu iraškim sunitom in tudi spletni posnetki spopadov v Mosulu so pokazali, da so tamkajšnja mladež in celo otroci s kamenjem napadali iraške varnostne sile, ko so se te umikale iz mesta. Prav zato ni jasno, kakšno vlogo je pravzaprav v Mosulu odigral sam ISIS. Bagdad je namreč že na prehodu v letošnje leto izgubil nadzor nad Faludžo, kjer še vedno vladajo sunitski militantneži in je postala plodna njiva za tuje skrajneže, ki sodelujejo v spopadih v Siriji. Podoben je tudi položaj v Ramadiju, prestolnici province Anbar, kjer je bilo letos ubitih že več kot 900 ljudi, v celotnem Iraku pa do konca maja že 3800. de, agencije