Rusija se je včeraj zavzela za spoštovanje rezultatov spornih nedeljskih referendumov v ukrajinskih regijah Doneck in Lugansk, na katerih je po trditvah separatistov velika večina prebivalcev podprla neodvisnost. Odziv Moskve je pričakovan in za uradni Kijev problematičen: precej mogoče je, da bosta regiji naknadno izpeljali še referenduma o priključitvi k Rusiji oziroma bosta za to zaprosili, kar so v Donecku včeraj že odkrito nakazali. Če bo Moskva prošnji spoštovala, bi se ponovil scenarij s polotokom Krim. Zahod je napovedal, da bi v takšnem primeru proti Rusiji vpeljal tudi gospodarske sankcije, ki se jim je doslej izogibali.

24- ali 75-odstotna udeležba?

Separatisti v Donecku in Lugansku so sporočili, da je za neodvisnost glasovalo 89 oziroma 96 odstotkov volilnih udeležencev in da je bila udeležba 75-odstotna. V Kijevu nasprotno pravijo, da je bila volilna udeležba v Donecku 32-odstotna, v Lugansku pa 24-odstotna. Sicer pa si referenduma razglasili za farso brez pravne podlage. Po ukrajinski ustavi mora referendum o spremembah ozemlja potekati v vsej državi. Iz Donecka in Luganska so poročali o pomanjkljivi izvedbi referenduma, ki ni potekal v vseh mestih, ni bilo pravih volilnih seznamov ali mehanizma, ki bi preprečeval, da nekdo voli večkrat.

Tudi na zahodu so referenduma označili za nezakonita. EU razširja seznam imen in podjetij, proti katerim so uvedene sankcije. Vendar pa je Francija obenem napovedala, da bo izpeljala prodajo dveh amfibijskih vojnih ladij tipa mistral Rusiji z razlago, da bi odpoved posla precej bolj škodovala njej sami kot pa Rusiji.

Nove Ženeve ni na vidiku

Moskva je sporočila, da pričakuje spoštovanje in uresničitev rezultatov na »civiliziran način«, brez uporabe sile. Pozvala je tudi k dialogu med oblastmi v Kijevu in v obeh regijah. Ni pa naklonjena novim mednarodnim pogovorom o Ukrajini, potem ko so edini doslej v Ženevi sicer postregli z dogovorom, ki pa je hitro padel v vodo.

Separatisti so referenduma o priključitvi k Rusiji napovedali za to nedeljo. Obenem so napovedali, da v regijah ne bodo izpeljali ukrajinskih predsedniških volitev, ki so razpisane 25. maja. V Donecku denimo pravijo, da to preprosto ni mogoče, saj so sedaj neodvisni. Na volitvah bodo izbirali naslednika proruskega predsednika Viktorja Janukoviča, ki so ga po protestih in nasilju v Kijevu in drugih mestih na zahodu države odstavili februarja, temu pa je sledil upor proti novim oblastem v proruskih delih vzhoda Ukrajine. ba