Monti je za nacionalno radijsko postajo Rai danes poudaril, da je treba znižati davčni pritisk na podjetja in na zaposlene. "Razbremeniti bi morali predvsem družine z več otroki," je dejal po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA. Italija po njegovih besedah potrebuje učinkovitejši davčni sistem, ki bo bolj pravično porazdelil bremena med bogatejšimi in revnejšimi.

Sicer pa država dolgo ne bo več prenesla takšnega davčnega bremena, kot ga nosi sedaj, pravi Monti. A vendar bi se Italija, če njegova tehnična vlada ne bi zvišala davkov, nahajala v situaciji, v kakršni je Grčija.

"Italijansko gospodarstvo ni mrtvo, v izvozu kaže znake vitalnosti," poudarja Monti. Ob tem izpostavlja, da Italijani v primerjavi z Grki, Španci in Portugalci niso izražali tako močnega odpora na ulicah. "Italijani so trpeli, a so razumeli nujnost ukrepov," meni nekdanji premier.

Monti se je glede gospodarske situacije Italije izrazil za veliko bolj optimističnega. "Tunel se nam ne bo zrušil na glavo," je dejal, a dodal, da bo veliko odvisno tudi od svetovne konjunkture. Če se bo Evropa povrnila na pot gospodarske rasti, bo tudi za Italijo tunel veliko krajši, je pojasnil.

Glede načrtov za nov mandat pa je Monti napovedal še zmanjšanje števila poslancev in druge prihranke v politiki. Da pa bi bilo mogoče izvesti nadaljnje reforme, bo potrebna široka večina, je opozoril.

Monti je prejšnji teden napovedal, da bo sodeloval pri oblikovanju sredinske koalicije pred volitvami konec februarja. Za senat bodo imeli eno listo, za poslansko zbornico pa dve. Monti pričakuje, da bo on tisti, ki bo vodil to koalicijo.