V spletni anketi je sodelovalo 16 tisoč odraslih v 20 državah, med odgovori pa je bila jasna ločnica med mladimi v razvitih državah in tistimi iz držav v razvoju. 82 odstotkov vprašanih Kitajcev je odgovorilo, da bo njihova generacija živela bolje od svojih staršev. Precej optimistični so bili tudi Brazilci, Indijci in Turki. Tudi Japonci in Rusi so prepričani, da bodo živeli bolje od svojih staršev.

Švedi in Nemci še niso izgubili upanja

Na Zahodu so bili zmerno optimistični samo Švedi in Nemci. Večina britanskih anketirancev pa je prepričanih, da bo njihova generacija živela slabše od starejših generacij. 40 odstotkov jih je odgovorilo, da jih čaka slabša prihodnost, in 39 odstotkov, da jim bo lažje. Slabše so svojo prihodnost ocenili Belgijci, Francozi in Španci. Mladi Francozi so celo prepričani, da bodo živeli slabše od generacije svojih staršev.

Najbolj pesimistični so mlajši od 30 let

Za primerjavo so na Ipsos MORI vzeli odgovore anketirancev, mlajših od 30 let, in ugotovili, da jih je na Kitajskem 78 odstotkov prepričanih, da jih čaka lepše življenje kot njihove starše, medtem ko je v Belgiji o tem prepričanih samo 12 odstotkov. Razlika med oceno o boljšem življenju je bila tudi znotraj generacije, ki je odgovarjala na vprašanja: samo 22 odstotkov mlajših od 30 let v Veliki Britaniji je prepričanih, da jih čaka lepše življenje, čeprav je 39 odstotkov vseh vprašanih iz iste države ocenilo enako.

Ideja, da bi jih podpirali starši, jim ni všeč

V anketi so med drugim tudi postavili vprašanje, ali menijo, da bi se starejši morali žrtvovati za mlade. Ugotovili so, da vprašani omenjene ideje v splošnem ne podpirajo. Še najboljša se je zdela Turkom, medtem ko Nemci nad njo niso bili navdušeni. V splošnem mladi ne podpirajo niti ideje, da bi se morala žrtvovati celotna populacija.

Kitajci, Rusi in Indijci nad idejo, da bi se morala žrtvovati celotna populacija niso bili navdušeni, medtem ko je bil mladim Američanom ta način še najbolj všeč.

Avtorji ankete so opozorili, da je glede optimističnih ali pesimističnih pogledov na svet treba upoštevati tudi vplive okolja. Z drugimi besedami to pomeni, da ljudje bolj optimistično gledajo na svojo prihodnost, če je zunaj sonce. In bolj pesimistično, če pada dež.