Romney je dojel, da je seznam možnih republikanskih predsedniških kandidatov za volitve 2016 precej močnejši kot tisti leta 2012. Še posebej je to postalo jasno v zadnjih dneh, ko ga je zapustilo več finančnih podpornikov in političnih svetovalcev. Nekaj se jih je preselilo h kandidatu, ki mu ankete napovedujejo največjo podporo, nekdanjemu guvernerju Floride Jebu Bushu.

Romney je še 10. januarja skupini donatorjev v New Yorku razlagal, da resno razmišlja o tretjem poskusu osvojitve Bele hiše. Mnenje o vnovični kandidaturi naj bi spremenila tudi njegova soproga Ann, ki je po porazu leta 2012 želela, da se njen mož ne spušča več v predsedniške tekme.

Je ugledal luč?

V dnevih po tej najavi se je začel Romney malce glasneje izrekati o političnih in gospodarskih vprašanjih. Na presenečenje mnogih je izražal zaskrbljenost zaradi revščine ter celo izjavil, da so podnebne spremembe resna grožnja. Predsednik ZDA Barack Obama se je v četrtek pošalil, da je Romney ugledal luč, saj govori o revščini in želi pomagati navadnim Američanom.

Romney je namreč v kampanji leta 2012 pustil vtis, da nima ravno stika z navadnimi ljudmi in da ga skrbi predvsem davčno breme premožnejših. Zaupanje velikega dela volivcev je izgubil, ko je izjavil, da 47 odstotkov ljudi tako ali tako ne bo nikoli volilo zanj, saj so to lenuhi, ki le čakajo na državno pomoč.

A odločilno za Romneyjev odstop od kampanje je bilo spoznanje, da se je denar začel seliti k drugim kandidatom. Donatorji, ki niso tako ideološko obremenjeni, bodo očitno podpirali Busha, guvernerja New Jerseyja Chrisa Christieja, pa morda senatorja Marca Rubia s Floride in guvernerja Wisconsina Scotta Walkerja, ki se je izkazal z razbijanjem sindikatov.

Nekje vmes se je znašel še senator iz Kentuckyja Rand Paul, desno stran seznama pa tvorijo senator iz Teksasa Ted Cruz, nekdanji kirurg Ben Carson, nekdanji guverner Arkansasa Mike Huckabee ter še kdo, ki ga ankete doslej še niso ravno zaznale.