Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je v svojem uvodnem nastopu ocenil, da mora konferenca poskušati najti konec »tragičnemu konfliktu« in preprečiti, da se ta prelije na druge države v regiji. Notranja sirska opozicija mora biti po njegovem mnenju del nacionalnega dialoga v Siriji, Iran pa bi moral biti del mednarodnega dialoga. Zunanje igralce«, torej države, ki podpirajo upornike, je še pozval, naj se ne vpletajo v sirske notranje zadeve.

Sergej Lavrov (Foto: Reuters)

Ameriški zunanji minister John Kerry je v svojem nastopu ocenil, da sirski predsednik Bašar Al Asad nikakor ne more biti del bodoče prehodne vlade. »Ne more si več pridobiti legitimnosti za vladanje,« je dejal Kerry in pristavil, da pravica do vodenja države ne izhaja iz nasilja, temveč iz odgovornosti vladanja. Sirska mirovna konferenca bo po njegovi oceni deležna težkih in zapletenih pogajanj. V Siriji ne sme biti prostora za tisoče ekstremistov, ki širijo svojo sovražno ideologijo. Skrajneže pa tudi privlači ekstremizem, ki je zakoreninjen v sirski vladi.

John Kerry in Ban Ki Moon (Foto: Reuters>

Sirska vlada in opozicija na svojih bregovih: različni pogledi na prehodno vlado in prihodnost Bašarja Al Asada

Sirski zunanji minister Valid Mualem je uvodoma obžaloval, da v tej konferenčni dvorani sedijo tudi predstavniki držav, katerih roke so zamazane s krvjo Sircev. »Spodbujali in financirali so terorizem,« je dejal.

Valid Mualem (Foto: Reuters)

Mednarodno skupnost je pozval, naj prenehajo s pošiljanjem orožja v Sirijo, podpiranjem terorizma, prav tako pa je na mednarodno skupnost naslovil še zahtevo, naj proti Siriji odpravijo sankcije. Opozoril je, da se konflikt v Siriji ne bo končal, temveč bo vplival na vse sosednje države.

Na zahteve Zahoda, da na konferenci ne bo mesta za razpravo o Asadovi politični prihodnosti v Siriji, se je Mualem odzval precej neposredno. »Nihče ne more odvzeti legitimnosti sirskemu predsedniku razen Sircev. To je njihova pravica in dolžnost.«

»Vidimo, kaj dejansko hočejo. Zdaj je padla maska. Želijo destabilizirati in uničiti Sirijo,« je dejal Mualem in pristavil, da so v ta namen uporabili petrodolarje, plačance, mednarodne medije pa so preplavili z lažmi. Po besedah Mualema se v Siriji na bojiščih nahajajo borci iz 83 držav.

V nasprotju s predstavnikom sirske vlade, ki nikakor ni sprejel načel Prve Ženevske konference, je predstavnik sirske opozicije zahteval, da jih sirska delegacija nemudoma podpre. Ahmed Jarba, predsednik Sirske nacionalne koalicije, je dejal, da ne bodo sprejeli, da na oblasti ostane Bašar Al Asad. Sirsko pogajalsko delegacijo je pozval, naj se zaveže k popolni tranziciji v državi in prenosu oblasti od Asada na prehodno vlado.

Francoski zunanji minister Laurent Fabius je bil kritičen do Mualemovih izjav in je poudaril, da je namen konference oblikovati prehodno vlado države, ne pa podajati "neosnovanih obtožb" o terorizmu. Kitajski zunanji minister Wang Yi je na drugi strani izpostavil, da je vojaški scenarij za Sirijo "nemogoč in nesprejemljiv". "Delitev države je treba preprečiti za vsako ceno," je poudaril.

Ahmed Jarba (Foto: Reuters)

Jarba se je sicer uvodoma ustavil pri včeraj objavljenih 55.000 fotografijah prebeglega sirskega fotografa »Cezarja«, ki na truplih zapornikov kažejo znake grozovitega mučenja. Fotografije kažejo znake takšnega mučenja, kot so ga izvajali nacisti, je dejal Jarba. Sirski predsednik Bašar Al Asad je odgovoren za vojne zločine v državi, je ocenil. Prav tako je dejal, da so za krepitev islamskih skupin v državi odgovorne prav sirske varnostne sile, s tem ko napadajo uporniške enote Svobodne sirske vojske.

Sirska opozicija namerava sicer na nadaljevanju pogajanj v petek predstaviti svoj tranzicijski načrt, po katerem bi prehodno vlado oblikovali v treh do šestih mesecih.

Rohani: Ženeva II. je spodletela, še preden se je začela

Iranski predsednik Hasan Rohani je danes ocenil, da mirovni pogovori v Švici verjetno ne bodo uspešni. »Zaradi odsotnosti vplivnih igralcev na srečanju, dvomim da bo srečanje Ženeva II. uspešna pri iskanju dogovora boja proti terorizmu in iskanja možnosti za končanje sirske krize. Srečanje Ženeva II. je spodletelo, še preden se je začelo,« je dejal Rohani.

Iranski predsednik Hasan Rohani na arhivskem posnetku z Ban Ki Moonom. (Foto: Reuters)

Iran, ki z vojaško, finančno in politično pomaga režimu Bašarja Al Asada, se konference ne udeležuje. V nedeljo zvečer je uradni Teheran sicer prejel povabilo generalnega sekretarja ZN na srečanje, a je bilo to v manj kot 24 urah umaknjeno, saj so se proti udeležbi Irana ostro izrekle ZDA, Velika Britanija, Francija in sirska opozicija. Slednja je celo zagrozila, da bo srečanje bojkotirala, če bo na pogovorih sodeloval Iran.