V zadnjih dneh so Francozi napeto spremljali merjenje moči med notranjim ministrom Manuelom Vallsom in znanim temnopoltim humoristom po imenu M'bala M'bala Dieudonné, ki bi v četrtek moral v Nantesu ob Atlantiku začeti svojo januarsko turnejo nastopov. Valls je namreč zahteval od prefektov departmajev, da zaradi antisemitizma prepovejo humoristove nastope, čemur odločno nasprotujejo nekateri zagovorniki svobode govora.

V četrtek popoldne je sodnik iz Nantesa prefektovo prepoved večernega Dieudonnéjevega nastopa v imenu »svobode izražanja« razveljavil, kar je bil hud udarec za notranjega ministra. A že nekaj ur zatem je Valls, ki je kot najbolj priljubljen član vlade v resnici veliko tvegal, od najvišjega francoskega upravnega sodišča dosegel, da je zaradi »morebitne žalitve človekovega dostojanstva«, »ogrožanja nacionalne kohezije« in »nevarnosti motenja reda in miru« obveljala prepoved. Takrat se je pred dvorano že zbralo 5000 ljudi, predvsem veliko mladih muslimanov, ki so željni humoristovih provokacij na račun Judov bučno protestirali. Nekaj jih je s francoskimi zastavami zapelo marseljezo, kar je nenavadno za publiko, ki večinoma nasprotuje obstoječi družbi. Vendar so tudi nekateri nalašč pred kamerami z iztegnjeno roko navzdol izvajali gesto quenelle, ki jo je kot prikrit nacistični pozdrav populariziral Dieudonné. Številni mladi so sicer nato novinarjem hiteli razlagat, da ta gesta ni usmerjena proti Judom, temveč proti oblastem.

Prepoved za prepovedjo

Tudi Dieudonné se je pozneje pojavil pred dvorano v Nantesu in množico po megafonu pozval, naj se mirno razide. Poslovil pa se je z iztegnjeno roko navzgor, ki jo nekateri razlagajo kot neprikrit nacistični pozdrav.

Dieudonnéjeve nastope so včeraj prepovedali tudi v Toursu in očitno bo tako tudi danes v Orleansu, torej v dveh mestih v osrednji Franciji. Ob tem, ko je tako povzdignjen v vlogo žrtve, pa bi ga vsekakor močno udarila po žepu prepoved vseh nastopov na tokratni januarski turneji po francoskih mestih. V Nantesu so na primer prodali 5800 vstopnic po 43 evrov, a zaradi prepovedi lahko gledalci zahtevajo denar nazaj.

Valls pa je najbrž s takim odločnim nastopom pred predsedniškimi volitvami leta 2017 še povečal svojo veliko priljubljenost. Po zadnji anketi namreč kar 71 odstotkov Francozov obsoja temnopoltega humorista. Poleg muslimanov in črncev njegov antisemitizem podpirajo Francozi na skrajni desnici, saj velikokrat izvajajo gesto quenelle. V svojem nasprotovanju socialistični vladi pa to sporno gesto izvajajo vse pogosteje tudi mladi, ki so sicer privrženci desničarske in glavne opozicijske stranke UMP, katere predsednik Jean-François Copé pa podpira Vallsa proti Dieudonnéju in gesti quenelle. Tudi cerkveno vodstvo je obsodilo to gesto, ki je med drugim razdvojila množično gibanje proti istospolnim porokam.

Voditeljica francoske skrajne desnice Marine Le Pen, ki sicer ni nastopala proti istospolnim porokam, pa je včeraj ostro napadla Vallsa in prepoved Dieudonnéju, da bi nastopil v Nantesu. Njeno stališče ni presenetljivo, saj je bil njen oče Jean-Marie Le Pen v zadnjih letih velik Dieudonnéjev prijatelj.