19 let od operacije Nevihta

Na Hrvaškem danes praznujejo dan zmage, domovinske hvaležnosti in dan veteranov. Na današnji dan pred 19 leti je Hrvaška sprožila operacijo Nevihta, s katero je prevzela nadzor nad ozemljem v mednarodno priznanih mejah.

Osrednjo slovesnost so tudi letos pripravili v Kninu, kjer pa je bil državni vrh deležen hladnega tuša vojnih veteranov in drugih navzočih.

Milanovića izžvižgali

Kot na svoji spletni strani poroča hrvaški časnik Jutarnji list, se prvega dela Milanovićevega govora zaradi žvižgov in vzklikov nezadovoljstva, kot je "Odstranite ga, odstranite ga" sploh ni slišalo. Del zbranih pa je medtem prepeval domoljubne pesmi.

Milanović se je na to odzval z besedami, da naj žvižga, kdor želi, da pa z ničemer ni mogoče zmanjšati pomena Nevihte in žrtev velikih braniteljev, navaja hrvaška tiskovna agencija Hina.

Tiste, ki žvižgajo že drugo leto zapored, pa je Milanović povabil, naj pridejo žvižgat na Markov trg v Zagrebu, kjer je sedež hrvaške vlade, saj je to prostor za žvižganje, Knin pa da je prostor, na katerem se izraža spoštovanje.

Premier, ki tako kot predsednik prihaja iz vrst socialdemokratov, se je v govoru tudi zahvalil medvojnemu hrvaškemu predsedniku Franju Tuđmanu, ker je vladal, ko je bilo najtežje. Dodal pa je, da je sedanja hrvaška vlada narodna vlada, saj so jo izvolili hrvaški državljani, in da bo še naprej delala v interesu Hrvaške.

Za novinarje je Milanović po slovesnosti krivdo za žvižganje in negodovanje pripisal opoziciji, povezal pa jih je z bližajočimi se predsedniškimi volitvami.

Tudi Josipović deležen vzklikov

Z nekaj manj burnim negodovanjem so zbrani pričakali tudi Josipovića, je bil pa tudi on deležen vzklikov, kot so "Ne dovolite mu govoriti" in "Vukovar, Vukovar".

Josipović je kljub temu spregovoril in poudaril, da sta "Vukovar in Knin hrvaški svetinji", veterani hrvaške vojne pa so Hrvaški kot dolžnost zapustili svobodo, demokracijo, človekove pravice in gospodarske cilje.

Predsednik sabora Josip Leko, član HDZ, ni bil deležen žvižgov, le ignorance dela zbranih, ki so raje prepevali domoljubne pesmi. V govoru je izrazil zaskrbljenost nad delitvami v hrvaški družbi. "Namesto delitev moramo skupaj zagotoviti boljšo prihodnost za nas in prihodnje generacije," je dejal.

Navzoče je nagovoril tudi upokojeni brigadir Ivan Vukić, ki je obžaloval, da Hrvaška ne gre v dobro smer in da so veterani marginalni del prebivalstva, ki se jim samo včasih dodeli miloščino.

Poudaril je, da so hrvaški vojni veterani svojo nalogo izvršili častno in uspešno, ni pa prepričan, da je to mogoče reči tudi za povojne politične elite.

Govor Vukića večkrat prekinili vzkliki odobravanja in aplavz

Za razliko od državnega vrha, so govor Vukića večkrat prekinili vzkliki odobravanja in aplavz. Po poročanju srbske tiskovne agencije Beta so zbrani tudi večkrat skandirali Tuđmanovo ime, predsedniško kandidatko HDZ Kolindo Grabar-Kitarović pa na slovesnosti pozdravili z aplavzom.

Kot piše Jutarnji list, so se po govorih zbrani veterani odpravili k maši za domovino, s čimer se je sklenila še ena neugodna kninska slovesnost. Nezadovoljstvo zbranih je bilo sicer pričakovati, tudi zaradi uvajanja cirilice v Vukovarju.

Proslavo so sicer davi začeli z dvigom zastave in branjem imen 198 v Nevihti umrlih braniteljev. V Kninu se bodo različni dogodki vrstili skozi ves dan.