To je za Merklovo drugi najboljši rezultat doslej. Na kongresu CDU leta 2012 je namreč kanclerki uspelo zbrati več, 97,9 odstotka glasov - to zaupanje je nato tudi izpolnila, saj je CDU na parlamentarnih volitvah septembra lani dosegla kar 41,5-odstotno podporo in ji je le za las ušla absolutna večina v bundestagu. Najslabši rezultat je medtem 88,4 odstotka iz leta 2004.

Da bo kanclerka tokrat vnovič, že osmič zapored od leta 2000, izvoljena za predsednico CDU, ni bilo dvoma. So pa "padale stave", ali ji bo uspelo zbrati 100-odstotno podporo. S tem se lahko doslej pohvali le prvi predsednik stranke in bivši kancler Konrad Adenauer.

Po številu let na čelu stranke mora medtem 60-letna Merklova prekositi še dva predhodnika: Adenauerja, ki je stranko vodil v letih 1950-1966 in ima pred njo le še nekaj mesecev prednosti, in pa Helmuta Kohla, ki je bil predsednik CDU kar četrt stoletja, od leta 1973 do 1998.

V nemških medijih so se v zadnjem času pojavila ugibanja, da Merklova, po izobrazbi fizičarka, ki Nemčijo vodi že devet let, razmišlja o predčasnem odhodu z vrha vlade in stranke - v svojem slogu, medtem ko je še na višku moči. A to možnost je kanclerka danes zavrnila in zatrdila, da ostaja vsaj še do izteka mandata leta 2017, piše dpa.

Poleg predsednice bodo sicer delegati danes volili tudi ostale člane predsedstva stranke, za kar bo tokrat potekal boj, saj je en kandidat več, kot je mest. To za CDU ni običajno, saj v stranki praviloma v naprej dosežejo dogovor o razdelitvi položajev.