Nemška vlada je pred časom sporočila, da je morebiten izstop Velike Britanije iz Evropske unije, s katerim grozi London, po njenem mnenju vse bolj verjeten. Merklova je namreč dala vedeti, da bo ustavila prizadevanja, da bi Velika Britanija ostala v EU, če bo britanski premier David Cameron vztrajal pri načrtih za omejitev števila migrantov iz držav EU, ki bi prejeli dovoljenje za delo.

Danes pa je Merklova v Avstraliji poudarila, da ima Velika Britanija pomemben položaj v uniji in da bo storila vse, kar je v njeni moči, da bi zagotovila, da bo še naprej članica povezave. "Britanci se morajo sami odločiti, kaj bodo storili in pri tem zagotovo ne bodo poslušali ostalih," je dejala nemška kanclerka v Sydneyju, kamor je prispela iz Brisbanea, kjer je sodelovala na vrhu skupine najrazvitejših držav G20. "Vendar pa je za nas pomembno, da je Velika Britanija v uniji, saj gre za državo, odprto za ostali svet," je dodala.

Po besedah nemške kanclerke Velika Britanija drugače gleda na ZDA in Azijsko-tihomorsko regijo kot celinska Evropa, ki je pogosto osredotočena le nase. "Zato potrebujemo Veliko Britanijo, da bomo še naprej spremljali dogajanje v preostalem svetu," je poudarila.

Cameron je sicer pod velikim notranjepolitičnim pritiskom. Maja prihodnje leto so parlamentarne volitve, zmaga njegovih konservativcev pa je pod vprašajem. Britanski premier je obljubil, da bo v primeru zmage na volitvah leta 2017 v Veliki Britaniji potekal referendum o članstvu v EU.