Ponovno je zagotovila, da je glede spornega ameriškega program nadzora nad spletnimi in telefonskimi komunikacijami Prizma izvedela šele iz medijev ter da Berlin še vedno čaka na odgovore iz Washingtona. Poudarila je, da »nemška zakonodaja velja na nemškem ozemlju«, a hkrati priznala, da ima ta v obdobju globaliziranih telekomunikacijskih sistemov svoje omejitve, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

»Nemogoče je, da vam tukaj podam analizo Prizme. Zvezna vlada se na različnih ravneh trudi za razjasnitev, a vse vendarle ni v mojih rokah,« je dejala Merklova in tako tudi po šestih tednih po prvih razkritjih o programu Prizma ni dala nobenih konkretnih odgovorov.

Na vprašanje, kako bo afera vplivala na nemško-ameriške odnose, je nemška kanclerka odgovorila: »Dobro prijateljstvo prestane tudi težke razmere.«

Devet mesecev pred nemškimi zveznimi volitvami v Nemčiji narašča pritisk na Merklove zaradi afere s Snowdnom, ki je med drugim zatrdil, da je nemška obveščevalna služba BND sodelovala z NSA. Levosredinska opozicija kanclerki očita, da je s tem prelomila obljubo ob zaprisegi, da bo spoštovala temeljne pravice državljanov, še posebej pravico do zasebnosti komunikacij.

Javnomnenjska raziskava, ki jo je danes objavila nemška javna televizija ARD, je pokazala, da sta več kot dve tretjini Nemcev nezadovoljni s prizadevanji vlade, da pojasni afero. Hkrati pa je raziskava pokazala, da afera ni vplivala na podporo vladi pred volitvami 22. septembra. Dve tretjini anketirancev sta namreč dejali, da ne bo bistveno vplivala na njihovo odločitev, koga bodo volili, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Merklova sicer v teh dneh odhaja na počitnice. Najprej bo odpotovala v obmorske kraje na severu Nemčije, kjer naj bi imela več predvolilnih dogodkov. Nato pa bo odpotovala na sever Italije, kjer naj bi se nekaj dni potepala po Alpah. Udeležila se bo tudi Wagnerjevega opernega festivala v Bayreuthu.