Medvedjev je splošni makroekonomski položaj v največji svetovni državi označil kot stabilen. Ob lanski 3,5-odstotni rasti bruto domačega proizvoda (BDP) je Rusija po njegovih besedah zabeležila še 6,6-odstotno inflacijo, kar je po njegovih besedah v luči lanske katastrofalne suše dober rezultat.

Strokovnjaki Mednarodnega denarnega sklada (IMF) pa so ob današnjem zaključku misije v državi ocenili, da se je ruski BDP lani okrepil za 3,6 odstotka, letos pa naj bi zabeležil 3,7-odstotno rast. Predlani se je gospodarstvo okrepilo za 4,3 odstotka.

V IMF so pohvalili trenutno rusko ekonomsko politiko in izpostavili rekordno nizko brezposelnost, ki je bila novembra lani pri 5,4 odstotka. Po oceni sklada trenutno rusko gospodarstvo deluje blizu polne zasedenosti zmogljivosti, zato je pozval k pospešitvi postopka privatizacije in k strukturnim reformam za okrepitev investicij.

Ruski premier je pred zbranimi poslovnimi in političnimi veljaki v elitnem švicarskem turističnem središču napovedal ambiciozno ekonomsko politiko v prihodnjih letih. "V naših ciljih moramo biti ambiciozni. Da bi dosegli vsaj petodstotno letno rast, pa v naslednjem obdobju potrebujemo vsaj 10-odstotno rast tujih neposrednih investicij," je zatrdil.

Zato je Medvedjev tuje vlagatelje po poročanju tujih tiskovnih agencij pozval k vlaganjem v rusko gospodarstvo. Priznal je, da je v ruskem gospodarstvu vrsta ovir in nejasnosti, ki omejujejo tudi tuje naložbe.

Zagotovil je, da so ruske oblasti glede tega odločne. "Naš cilj je priti med deset svetovnih držav z najbolj ugodnim poslovnim okoljem," je povedal. "Rusija je odprta država," je dejal ob tem in opozoril, da sproščanje vizumskih režimov za ruske državljane poteka "neskončno dolgo".

Rusija si po njegovih besedah prizadeva postati polnopravni del globalnega gospodarstva in pri tem omenil lanski vstop v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO). To je po njegovih besedah zelo pozitiven signal, dolgoročno pa si v Moskvi želijo skupni gospodarski prostor z EU, ki bo segal "od Atlantika do Pacifika".

Medvedjev je glede na še vedno veliko odvisnost Rusije od nafte, plina in drugih naravnih virov opozoril, da je šibko globalno povpraševanje kot posledica negotovosti zaradi razmer v ZDA in območju evra "najnevarnejši scenarij za državo".

Vseeno je pojasnil, da naftni in plinski dolarji ne predstavljajo več glavno gonilo gospodarske rasti, temveč sta to rast domačega povpraševanja in dvig produktivnosti.