V prispevku so eksplozijo označili za teroristični napad.

Alep je razdeljen med uporniki in vladnimi silami, uporniki pa trdijo, da imajo pod svojim nadzorom več kot polovico mesta. Poslopje univerze sicer leži na delu mesta pod vladno oblastjo.

V eksploziji sta bili po besedah študentov poškodovani stavbi fakultete za umetnost in fakultete za arhitekturo. Univerza v Alepu je namreč oktobra kljub spopadom odprla svoja vrata, še piše AFP.

Mednarodna skupnost zahteva preiskavo ICC v Siriji

Na Varnostni svet ZN je v ponedeljek prispela pisna pobuda 57 držav, ki od njega zahtevajo, naj pooblasti Mednarodno kazensko sodišče (ICC) za preiskavo zločinov v Siriji. Med podpisniki peticije je tudi Slovenija, ki je že prejšnji teden skupaj z Irsko, Avstrijo in Dansko oblikovala podobno pobudo.

Švicarska pobuda zahteva, naj ICC preišče vse zločine brez izjeme in ne glede na domnevne storilce. Varnostni svet ZN bi s tem poslal jasno sporočilo, da morajo vsi udeleženci spopadov v Siriji spoštovati človekove pravice.

Rusije in Kitajske, ki sta doslej uspešno blokirali vse poskuse pritiska na režim sirskega predsednika Bašarja al Asada, ni med podpisnicami.

Prav tako med podpisnicami ni ZDA, ki pobudo sicer podpirajo. Ameriški podpis manjka, ker ZDA niso članica ICC.

Državljanska vojna v Siriji je doslej v 22 mesecih zahtevala 60.000 življenj, Asad pa ne kaže pripravljenosti sestopa z oblasti, kot to zahteva ljudstvo.

Švicarsko pobudo so pozdravile organizacije in skupine za človekove pravice, kot sta Human Rights Watch in Amnesty International.