Kot je še poudaril premier, Francija ni v vojni z muslimani ali z islamom. Poslanci so se žrtvam napadov ob začetku seje poklonili z minuto molka, nato pa je v dvorani spontano zazvenela francoska himna. Svojo enotnost v teh trenutkih so med drugim dokazali z glasnim aplavzom po Vallsovem govoru, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Poslanci so sledili pozivu in s 488 glasovi za ter le enim proti in 13 vzdržanimi potrdili podaljšanje misije, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Glasovanje je sicer praviloma le rutinsko, saj mora parlament po štirih mesecih potrditi nadaljevanje vsake vojaške intervencije Francije v tujini, a po napadih minuli teden so se okoliščine bistveno spremenile.

Francija se je mednarodni koaliciji proti IS pridružila septembra lani, njena letala pa so doslej izvedla okoli 30 akcij v Iraku, medtem ko v letalskih napadih v sosednji Siriji ne sodelujejo.

Prihajajo novi varnostni ukrepi

Premier je v svojem nagovoru poslancem danes znova napovedal tudi sprejetje novih varnostnih ukrepov, kot sta vzpostavitev posebne baze podatkov za boj proti terorizmu ter izolacijo islamistov v francoskih zaporih, tako da ti ne bodo mogli radikalizirati drugih zapornikov. Pozval je tudi k "redni krepitvi" domačih obveščevalnih agencij in k nadzoru terorističnih osumljencev. EU je pozval k več finančnim sredstvom za vojaško posredovanje proti teroristom v tujini.

Kot je dejal, "se moramo na to izredno situacijo odzvati z izrednimi ukrepi", a obenem je zavrnil "izredne ukrepe, ki odstopajo od pravnih načel in vrednot" v Franciji.

Poslanci so se sicer 17 žrtvam terorističnih napadov ob začetku današnjega izrednega zasedanja poklonili z minuto molka, nato pa je v dvorani parlamenta še spontano zazvenela francoska himna. Svojo enotnost v teh težkih trenutkih so dokazali ne le s prepričljivo potrditvijo nadaljevanja misije v Iraku, ampak tudi z glasnim aplavzom po Vallsovem današnjem govoru, piše AFP.