Manningu grozi do 90 let zapora, potem ko ga je vojaška sodnica, polkovnica Denise Lind 20. julija spoznala za krivega v 19 od 21 točkah obtožnice, od tega v petih točkah kršitve zakona proti vohunjenju.

Na zadnjem nastopu pred sodnico, ki naj bi v nekaj dneh sprejela odločitev o višini kazni, je Manning dejal: "Žal mi je, ker sem prizadel ljudi. Žal mi je, da sem prizadel ZDA", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Opravičujem se za nepričakovan rezultat mojih dejanj. Zadnja tri leta so bila zame izkušnja, iz katere sem se naučil," je dejal po poročanju britanske BBC.

Manning, ki je na sojenju, ki se je začelo 3. junija, doslej nastopil tretjič, se je tokrat prvič opravičil za svoja dejanja.

Manning, ki je v zaporu od pomladi 2010, je sicer že februarja priznal, da je snel okoli 700.000 vojaških in diplomatskih dokumentov in video posnetkov z vladnih računalnikov in jih predal WikiLeaksu. Odločno pa je zanikal, da bi želel škodovati ZDA in je trdil, da je želel samo vzpodbuditi razpravo. Sodnica ga je nato oprostila najhujše obtožbe nudenja pomoči sovražniku, torej teroristični mreži Al Kaida, s čemer se je izognil kazni dosmrtnega zapora.

Assange: Manninga še naprej podpiram

Ustanovitelj spletne strani WikiLeaks Julian Assange je po današnjem Manningovem opravičilu v izjavi poudaril, da organizacija Manninga še naprej podpira in si bo še naprej prizadevala za njegovo brezpogojno izpustitev na svobodo.

"Bil je zaprt v samico, slečen do golega in podvržen krutemu, nehumanemu in ponižujočemu ravnanju vlade ZDA," je poudaril Assange. "Manningovo prisiljeno odločitev, da se opraviči ZDA v upanju, da bo zaradi tega prejel za kako desetletje ali več milejšo kazen, moramo sprejeti s sočutjem in razumevanjem," je še dodal.

Assange je svojo izjavo podal na ekvadorskem veleposlaništvu v Londonu, kjer je ujet že več kot leto dni. Velika Britanija bi ga namreč, če bi zapustil ozemlje veleposlaništva, aretirala in najverjetneje izročila ZDA.