"Kot je bilo pričakovati, se je Snowden strinjal z Madurovim predlogom političnega azila. Snowden je to možnost očitno ocenil kot najzanesljivejšo," je na spletnem portalu Twitter danes sporočil Puškov, viden član spodnjega doma ruskega parlamenta. Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, je bil sicer njegov tvit že po nekaj minutah umaknjen.

Maduro je Snowdna, ki je javnosti razkril programe nadzora nad telefonskimi in spletnimi komunikacijami, v ponedeljek pozval, naj se odloči, ali želi priti v Caracas. Venezuela je namreč Snowdnu, ki je še vedno na moskovskem letališču, ponudila azil.

"Dobili smo njegovo prošnjo za azil. Odločiti se bo moral, kdaj pride, če res želi priti sem," je v ponedeljek dejal Maduro. Obenem je zatrdil, da ni v stiku s Snowdnom, ki je od 23. junija, ko je prispel iz Hongkonga, na moskovskem letališču Šeremetjevo.

Američan je zaprosil za azil v 27 državah, tudi več evropskih, a so mu pozitivne odgovore dale le nekatere levičarske latinskoameriške države - poleg Venezuele še Nikaragva in Bolivija.

Vendar bo Snowden težko zapustil Moskvo, saj so ZDA preklicale veljavnost njegovega potnega lista, prejšnji teden pa je več evropskih držav zaprlo svoj zračni prostor za letalo bolivijskega predsednika Eva Moralesa, ker naj bi bil na njem Snowden.

Iz Moskve direktnih letov za Caracas ni, tako da bi bila najhitrejša možnost let s postankom oziroma prestopom na Kubi. Danes je sicer iz Moskve proti Havani poletelo letalo ruskega prevoznika Aeroflot, tiskovna predstavnica Aeroflota Irina Danenberg pa je za AFP dejala le, da "nima pojma", ali je bil na njem tudi Snowden. V sredo direktnih letov za Havano ni.