"Pravica do samoodločbe, ki jo zahtevate, ni mogoča, ne obstaja niti v naši ustavi niti v kateri od sosednjih demokracij," je v odgovoru na vprašanje nekega katalonskega senatorja odgovorila podpredsednica španske vlade.

"Če si želite neodvisnost Katalonije, bomo zelo težko dosegli dogovor (...) Niti ta stranka niti ta vlada ne bosta dali svojega glasu za dogovor o secesiji," je dejala po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Katalonski regionalni voditelj Artur Mas je pred tem danes špansko vlado pozval k vzpostavitvi trajnega dialoga, cilj katerega bi bil izpogajati izvedbo zavezujočega referenduma o samoodločbi Katalonije. Španskega premierja Mariana Rajoya je pozval, naj izvaja visoko politiko, namesto da sistematično posega po sodstvu za razreševanje konflikta med Madridom in Barcelono.

Dejal je tudi, da je bil informacijski sistem katalonske vlade na dan glasovanja tarča izjemno obsežnega kibernetskega napada. "Hoteli so zrušiti računalniški sistem katalonske vlade," je prepričan Mas, ki sicer ni na nikogar pokazal s prstom, zatrdil pa, da incident preiskujejo.

V nedeljo je 2,3 milijona ljudi sodelovalo na simboličnem glasovanju o neodvisnosti Katalonije, na katerem jih je 1,8 milijona glasovalo za samostojno pot. Glasovanje se sicer načeloma ne bi smelo zgoditi, saj je ustavno sodišče na poziv španske vlade do presoje ustavnosti zadržalo njegovo izvedbo.

Odločitev katalonskih oblasti, da glasovanje vseeno izvedejo, bi tako lahko doživela epilog na sodišču. Špansko državno tožilstvo naj bi po navedbah nekaterih sodnih virov, ki jih navaja španska tiskovna agencija Efe, nameravalo proti Masu in več ministrom njegove vlade vložiti obtožnico, povzema nemška tiskovna agencija dpa.