»Referenduma ne bo,« je novinarjem povedal španski minister za pravosodje Alberto Ruiz-Gallardon, potem ko je katalonski predsednik Artur Mas napovedal referendum. Referendum bi volivce spraševal, če želijo, da bi bila Katalonija država, in če želijo, da bi bila tudi neodvisna država.

Mas je povedal, da je bil glede referenduma v Kataloniji dosežen sicer šele načelni dogovor, že od samega začetka postopka pa je bilo jasno, da bo največjo oviro predstavljala španska ustava, ki pravico za razpis referenduma podeljuje zgolj državni vladi v Madridu, ne pa tudi sedemnajstim avtonomnim pokrajinam Španije.

Da bi Katalonci lahko izvedli referendum, bi tako morali prvo dobiti dovolj veliko podporo v državnem zboru za spremembo ustave, kar se zdi precej neverjetno. Španska vladajoča konservativna ljudska stranka premierja Mariana Rajoya in socialistična opozicija že dalj časa ne skrivata nasprotovanja do referenduma.

Javnomnenjske raziskave sicer razkrivajo dokaj enakomerno razdeljenost glede vprašanja neodvisnosti v Kataloniji, EU in Nato pa sta že opozorili, da bi bila Katalonija ob izstopu iz Španije hkrati tudi izločena iz omenjenih organizacij.