Sodnik Robert Owen, ki vodi sodno preiskavo okoliščin Litvinenkove smrti, si je prizadeval za uvedbo javne preiskave, ker naj bi v okviru sodne preiskave, ki poteka na nižji ravni, ostal zvezanih rok. Ne sme namreč pregledati tajnih dokazov o morebitni vpletenosti Kremlja v umor, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

A vlada je njegovo zahtevo nedavno zavrnila in Mayeva je sedaj priznala, da so odločitvi botrovali tudi "mednarodni odnosi". Sodno preiskavo, kot jo vodi Owen, je tako po njenih besedah "lažje pojasniti nekaterim našim tujim partnerjem" kot pa preiskavo, ki jo sproži vlada. Slednja ima namreč tudi pravico tajnega vpogleda v "vladno gradivo, potencialno škodljivo njihovim interesom", je zapisala.

Kljub temu pa to ni bil odločilen dejavnik pri odločitvi, ki jo je sprejela vlada, zatrjuje ministrica. Od tega naj bi jo odvrnilo tudi predolgo trajanje javne preiskave, ki bi bila tudi draga.

Litvinenko, nekdanji agent ruske KGB, kasneje pa kritik Kremlja z azilom na Otoku, je umrl novembra 2006 v bolnišnici v Londonu zaradi zastrupitve z redkim radioaktivnim izotopom polonijem 210. Na smrtni postelji je dejal, da za njegovo zastrupitvijo stoji sam ruski predsednik Vladimir Putin.

Britanska policija je za umor osumila dva ruska državljana, Andreja Lugovoja in Dmitrija Kovtuna, ki pa ju Moskva noče izročiti.

Litvinenkova vdova Marina je po nedavni odločitvi britanske vlade izrazila prepričanje, da London ovira preiskavo smrti njenega moža zavoljo dobrih odnosov z Moskvo.