Vsako leto na tisoče moških, žensk in otrok pretihotapijo preko mednarodnih meja. Večina svetovnih držav se torej spopada s trgovanjem s človeškim blagom. Združeni narodi so ocenili, je bilo v letu 2008 skoraj 2,5 milijona ljudi iz 127 držav pretihotapljenih v 137 držav po svetu. Raziskava o trgovanju z belim blagom je še v začetni fazi, vendar postaja vse bolj ključna, saj preprodaja narašča. Tovrstno tihotapljenje naj bi bilo drug najbolj pereč problem in druga najbolj donosna ilegalno industrijo, poleg tihotapljenja drog.

Žrtve večinoma končajo v prostituciji

Prispevek z naslovom »Does legalized prostitution increase human trafficking?«, ki so ga v zborniku World Development objavili avtorji profesor Eric Neumayer, dr. Seo-Young Cho in profesor Axel Dreher, govori o mednarodni trgovini z ljudmi kot o »eni najbolj temnih plati globalizacije«. Prispevek pojasnjuje, da so žrtve trgovine z ljudmi največkrat ženske in deklice, večina od njih pa jih konča v prostituciji. Raziskovalci so za globalni vzorec uporabili 116 držav in ugotovili, da je v državah, kjer je prostitucija legalizirana, večji pretok trgovine z belim blagom kot v državah, kjer je prostitucija ilegalna.

Legalna prostitucija razširja »tržišče« za hitro rastočo globalno kriminalno industrijo

Avtorji prispevka so podrobneje analizirali Švedsko, Nemčijo in Dansko, ki so zadnjih trinajstih letih spremenile zakone glede prostitucije. Švedska jo je prepovedala leta 1999, Nemčija jo je še dodatno legalizirala s tem, da je leta 2002 dovolila vpletenost tretjega člena. Danska je prostitucijo leta 1999 dekriminalizirala in tako omogočila, da je samozaposlitev v prostituciji legalna, delovanje javnih hiš pa je tam še vedno ilegalno.

V Nemčiji so zasledili očitno povečanje trgovanja z belim blagom po tem, ko so leta 2002 prostitucijo popolnoma legalizirali. Število žrtev trgovanja z belim blagom je bilo leta 2004 na Danskem, kjer so jo dekriminalizirali, štirikrat večje kot na Švedskem, kjer je prostitucija ilegalna, čeprav je populacija Švedske za kar 40 odstotkov večja.

Kot pravi eden od avtorjev prispevka, profesor Eric Neumayer, ima legalizacija prostitucije sicer pozitivne učinke na delavne pogoje tistih, ki so legalno zaposleni v tej »industriji«, toda hkrati razširja tržišče za hitro rastočo globalno kriminalno industrijo.