Dostavili težko pričakovano orožje in strelivo

Prihod okoli 150 pripadnikov iraških pešmerg v pretežno kurdski Kobane na severu Sirije so med drugim omogočili petkovi ameriški napadi na položaje IS v okolici mesta.

Iraške pešmerge so v Kobane z desetimi vozili dostavile težko pričakovano orožje in strelivo. Sirski Kurdi so njihov prihod pozdravili.

Skupina iraških pešmerg je sicer že nekaj dni skušala prečkati turško-sirsko mejo in doseči kurdske borce, ki branijo Kobane. Uspelo pa jim je v petek pozno zvečer kljub prizadevanjem skrajnežev, da prekinejo povezavo med mestom in Turčijo. IS, ki si že nekaj tednov prizadeva zavzeti Kobane, mesto obkroža s treh strani, odprta je le še pot proti Turčiji na severu mesta, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Po poročanju BBC Arabic se je skupina iraških pešmerg že napotila na frontno linijo okoli štiri kilometre zahodno od Kobaneja.

V bojih, ki so se začeli 16. septembra, umrlo že 958 ljudi

Po podatkih Sirskega observatorija za človekove pravice je bilo v petkovih spopadih v mestu Kobane ubitih 15 pripadnikov iraških pešmerg, medtem ko je v zračnem napadu na Kobane in provinco Raka, ki so ga vodile ZDA, umrlo 11 džihadistov.

V zadnjih, tridnevnih spopadih za Kobane je bilo tako po podatkih observatorija ubitih najmanj 100 skrajnežev, skupno pa je v bojih, ki so se začeli 16. septembra, umrlo že 958 ljudi. Največ žrtev, 576, je bilo iz vrst džihadistov, 361 je bilo pripadnikov pešmerg in pridruženih sil ter 21 civilistov, še kažejo danes objavljeni podatki observatorija.

Kurdske sile s težkim orožjem nad IS v boju za Sindžar

Sile iraških Kurdov so začele veliko ofenzivo, s katero želijo prevzeti nadzor nad mestom Sindžar na severu Iraka, ki je v rokah skrajne sunitske skupine IS, poročajo tuje tiskovne agencije.

Kot je povedal neimenovani kurdski predstavnik, so pešmerge položaje IS napadle iz različnih smeri. Pri tem so kurdske sile uporabile težko orožje. Omenil je tudi, da so sile IS v napadih že utrpele številne žrtve, a konkretnejše številke ni navedel.

Skrajneži so območje Sindžarja severozahodno od mesta Mosul zavzeli avgusta, zaradi česar je s svojih domov pobegnilo okoli 200.000 ljudi, med njimi največ pripadnikov verske manjšine Jazidi.