Tri četrtine žrtev je bilo ubitih načrtno

Glede na poročilo PEC je sicer število ubitih novinarjev letov v primerjavi z lanskim letom upadlo za osem odstotkov, a pri organizaciji vseeno opozarjajo, da celotna slika zadnjih pet let ostaja grozljiva. Od leta 2009 je PEC zabeležil 609 nasilnih smrti novinarjev, kar je v povprečju 122 na leto, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Približno 90 odstotkov letos ubitih novinarjev je življenje izgubilo na konfliktnih območjih ali v nasilnih nemirih. Tri četrtine žrtev je bilo ubitih načrtno, preostale pa so umrle večinoma v bombnih napadih.

Najbolj krvavo območje je Bližnji vzhod

CPJ je v svojem letnem poročilu kot najbolj krvavo območje za novinarje označil Bližnji vzhod, kjer da je bilo pri poročanju o konfliktih in uličnem nasilju letos ubitih najmanj 70 novinarjev, od tega tudi 29 v Siriji, ki že od začetka konflikta leta 2011 ostaja najnevarnejša država za poročevalce. Poleg tega so v Siriji letos ugrabili 60 novinarjev, od tega so jih večinoma zadržale opozicijske uporniške skupine. Polovico ugrabljenih še vedno pogrešajo.

Odbor je na Bližnjem vzhodu letos v primerjavi z lani zabeležil štiri smrtne žrtve med novinarji manj kot lani, a istočasno še preiskuje letošnje smrti 25 drugih novinarjev, tako da bo število morebiti še naraslo, še poroča dpa.