Oče sodobne Turčije Mustafa Kemal Atatürk je leta 1928 odpravil otomanski jezik in arabsko pisavo zamenjal z latinico. Iz turščine je prav tako izločil številne prevzete besede iz arabščine, perzijščine in grščine, s čimer je ustvaril bolj »čisto« turščino, ki je bila bližje jeziku, ki so ga govorili ljudje.

Ne znajo prebrati napisov na grobovih prednikov

Erdoganovi kritiki trdijo, da gre za nov korak v prizadevanjih za odpravo Atatürkovih sekularnih reform, ki so temeljile na strogi ločitvi države in religije, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Turški nacionalni svet za izobraževanje, v katerem imajo večino člani, ki uživajo podporo Erdoganove vlade, so minuli konec tedna odločili, da bo pouk otomanskega jezika obvezen v verskih srednjih šolah, v državnih pa bo na voljo kot izbirni predmet. Svet je poleg tega prepovedal pouk natakarstva v turističnih srednjih šolah.

Erdogan pa meni, da bi se ga morali učiti dijaki vseh srednjih šol. Meni namreč, da je učenje otomanskega jezika nujno, da bi obnovili vezi z »našimi koreninami«, saj da mnogi ne znajo prebrati napisov na grobnicah svojih prednikov.

Jezik za večji del prebivalstva nerazumljiv

»Obstajajo tisti, ki se nočejo tega učiti. To je velika nevarnost. Če jim je všeč ali ne, otomanski jezik se bo učilo in poučevalo v tej deželi,« je dejal Erdogan na sestanku verskega sveta v Ankari.

»To ni tuj jezik. To je oblika turščine, ki se ne bo nikoli postarala. Torej se jo bo poučevalo ne glede na to, kaj rečejo,« je vztrajal Erdogan.

Otomanski turški jezik je bil uradni jezik otomanskega cesarstva, vendar je bil za večji del prebivalstva nerazumljiv.

»Hans iz Nemčije se ga lahko uči in preučuje dela (v otomanskem jeziku). A na žalost tukaj to ni možno,« je še dejal Erdogan.