»Prosim vas za razumevanje in podporo« pri podkrepitvi stališč Prištine, da se srbski manjšini na Kosovu ne podelijo pravice, ki bi »spodkopale našo ustavo«, je danes v telefonskem pogovoru z ameriškim podsekretarjem Williamom Burnsom izjavil Thaci, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

Kosovski premier se bo s srbskim kolegom v okviru dialoga, katerega cilj je normalizacija odnosov med Beogradom in Prištino, v ponedeljek v Bruslju sešel šestič od oktobra lani. Nadaljevala naj bi obravnavo perečega vprašanja uprave na severu Kosova, kjer je v večini srbsko prebivalstvo, ki ne priznava oblasti v Prištini.

»Pripravljen sem sprejeti vzpostavitev skupnosti občin z večinsko srbskim prebivalstvom, a ta ne more biti izvoljen organ, prav tako pa ne more imeti izvršnih oblasti,« kot zahteva Beograd, je Burnsu še potožil Thaci.

Pri tem je poudaril, da izvršne oblasti ne morejo biti dane tovrstni skupnosti, saj bi to predstavljajo »tretjo vejo vlade«, česar kosovska ustava ne predvideva. Thaci pri tem ni navedel, kakšne pristojnosti bi po njegovem mnenju skupnosti lahko pripadale.

Dačić je medtem v Beogradu povedal, da se v dialogu s Prištino obetajo velike težave, saj oblasti v Prištini niso pripravljene sprejeti čisto nič, česar jim ni treba in v kar jih nihče ne sili.

»Dogovora ni, ker prištinska stran ne sprejema in ne želi govoriti o tem, da bi imela skupnost občin v rokah kakršen koli instrument oblasti,« Dačića povzema srbska tiskovna agencija Tanjug.

EU od Beograda in Prištine v dialogu zahteva konkreten napredek, če se želita približati povezavi. Srbi upajo na začetek pristopnih pogajanj, Kosovo pa na začetek pogajanj o stabilizacijsko-pridružitvenem sporazumu.

Stranema je decembra uspelo doseči dogovor o zelo občutljivem vprašanju upravljanja mejnih prehodov med Srbijo in Kosovom, imenovali pa sta tudi častnika za zveze, ki bosta imela sedež pri misijah EU v obeh prestolnicah.