Nakopičena izraelska vojska na meji z Gazo ter včerajšnji ponovni obširen povračilni letalski napad na tako imenovane teroristične cilje v njej stopnjujeta napetost v izraelsko-palestinskih odnosih. Provizoričnih palestinskih raket na izraelskem jugu se je uspešno ubranil protiraketni ščit, poimenovan »železna kupola«, izraelska letala pa so, kot navajajo tamkajšnji vojaški viri, uspešno uničila deset izbranih ciljev v osrednji in južni Gazi, pri čemer o novih žrtvah ne poročajo. Od 12. junija, ko so se zaradi ugrabitve treh judovskih najstnikov na Zahodnem bregu odnosi med Izraelci in Palestinci znova zaostrili, naj bi bilo iz Gaze izstreljenih okoli 150 raket, ki niso povzročile omembe vredne škode ali terjale človeških življenj, Izrael pa je nanje odgovarjal z zadržanimi letalskimi napadi, zvečine na palestinske izstrelitvene položaje izven naseljenih krajev, pri tem pa naj bi bili ubiti trije ljudje, med njimi tudi neki mladoletnik.

Nobene želje po miru

Poskusi Egipta, da bi z mediacijo med Hamasom in izraelskimi oblastmi dosegel premirje, ostajajo neuspešni, saj sta si sprti strani vse bolj vsaksebi. Hamas, ki vztraja, da nima nič z ugrabitvijo omenjenih treh izraelskih najstnikov in njihovo smrtjo, obtožuje premierja Benjamina Netanjahuja, da ta obsojanja vreden dogodek izkorišča za pogrom nad Palestinci in pripravlja ponovno okupacijo Gaze. Izrael nasprotno že vse od dogovora med Fatahom in Hamsom o skupnem političnem delovanju pritiska na Palestince na Zahodnem bregu, da prekinejo sodelovanje z zanj teroristično organizacijo in je posledično blokiral tudi zadnje ameriške poskuse za obuditev mirovnega procesa, začetega že pred dvema desetletjema.

Čeprav palestinski predsednik Mahmud Abas ostro zavrača namigovanja o začetku nove intifade, je po njej zadišalo med sobotnimi protesti v vzhodnem Jeruzalemu. Nasilni protesti so se razširili še na nekatera arabska naselja v Izraelu, povod pa je bila objava rezultata obdukcije v sredo ubitega 17-letnega Mohameda Abuja Kdejra, ki je razkrila, da ni bil samo grobo pretepen, ampak tudi še živ zažgan. Palestinci so prepričani, da so mladeniča, ki se je odpravljal v mošejo k molitvi, ubili izraelski skrajni desničarji, tamkajšnja policija pa o tem domnevnem maščevalnem dejanju zaradi smrti treh izraelskih najstnikov za zdaj molči. To daje spodbudo skrajnežem na obeh straneh, da še zaostrujejo napetost, tako da je včeraj moral sam Netanjahu pozvati svoje ministre k odgovornemu ravnanju in ohranjanju trezne glave v vse bolj eksplozivnih razmerah. Vodja skrajne desničarske stranke Judovski dom Naftali Benet namreč ni zadovoljen z dosedanjim »premehkim« obračunom s Hamasom in je zahteval, da se na sicer dokaj benigne raketne napade iz Gaze odgovori enako, kot če bi z granatami napadli Tel Aviv.

Pretepeni Američan

Sobotni nasilni protesti Palestincev, ki so se razširili po sicer mirnih arabskih vaseh znotraj Izraela s kamenjanjem policijskih vozil in zažiganjem avtomobilov, naj ne bi bili uvod v novo intifado, čeprav so jo demonstranti zahtevali. Lokalne arabske oblasti v omenjenih vaseh so si tudi izdatno prizadevale, da bi pomirile strasti. Je pa širše odmeval še en incident, ki sicer niti ne bi zbudil pozornosti. Pred petkovim pogrebom mladega Mohameda Kdejra jih je v četrtek skupil njegov bratranec Tarik. Po spletu je zaokrožil posnetek, kako ga dva izraelska policista v vzhodnem Jeruzalemu grobo pretepata, težje poškodovan pa je končal v priporu in bolnišnici. Ozadje dogajanja ni povsem jasno, mladenič naj bi po izraelskih navedbah sodeloval v nekem napadu na varnostne sile, zapletlo pa se je, ker je ameriški državljan s Floride, ki je s straši na obisku pri sorodnikih v Izraelu. Ameriško zunanje ministrstvo je že sporočilo, da je »globoko zaskrbljeno« nad poročili o policijskem nasilju nad Tarikom, in zahtevalo podrobno preiskavo, ki so jo v Izraelu že obljubili. Tarik je bil včeraj še vedno v priporu, ga je pa medtem obiskal uradnik ameriškega konzulata.

Pričakovati je, da bo ta incident dobil zaradi zanimanja ameriškega zunanjega ministrstva hitrejši epilog kot smrt Tarikovega bratranca Mahmuda, sicer pa se izraelski preiskovalni organi predvsem trudijo odkriti, kdo je neposredno kriv za smrt trojice ugrabljenih judovskih dečkov, pri čemer je kolektivna krivda že pripisana Hamasu. Včeraj pa je na Zahodnem bregu pri Hebronu izraelska policija prijela šest judovskih ekstremistov, ki naj bi bili povezani z ugrabitvijo in umorom palestinskega najstnika, ki naj bi ga storilci živega zažgali.