Evropski komisiji in Veliki Britaniji je malo mar za zaščito evropskih potrošnikov, dokaz za to pa je tako rekoč v predale pospravljen škandal s konjskim mesom z začetka letošnjega leta. Odkritje irskih inšpektorjev, ki so januarja v nekaterih govejih burgerjih zaznali primesi svinjskega in konjskega mesa, je spodbudilo podrobnejše analize še v drugih državah Evropske unije. Izkazalo se je, da industrijsko pakirana hrana z deklariranim stoodstotnim govejim mesom marsikje vsebuje konjsko meso, kar je mesec kasneje dvignilo pravi vihar. Kmetijski ministri EU so se na izrednem sestanku zavzeli za takojšnje in ostro ukrepanje, potem pa so izvedbo prepustili birokratskim mlinom.

Zdaj se je oglasil Benoît Hamon s francoskega gospodarskega ministrstva ter Bruselj in London obtožil, da popolnoma ignorirata zaskrbljenost kupcev mesnih izdelkov po Evropi, ki želijo vedeti, kaj dobivajo na svoje svoje krožnike in od kod prihajajo sestavine. »Če evropska komisija tega ne more zagotoviti, potem ne opravlja svoje najosnovnejše naloge,« se priduša, ko skuša s še nekaterimi članicami EU čim prej spraviti skozi bruseljsko proceduro nova pravila, ki bodo zavezovala mesnopredelovalno industrijo k natančnemu spremljanju mesa, ki konča v industrijskih izdelkih.

Preglednosti in sledljivosti še ni

Preglednost in sledljivost je tisto, kar zdaj zahteva Francija, ki je bila v aferi s konjskim mesom najbolj izpostavljena zaradi mesnopredelovalne firme Spanghero, ki sta jo leta 1970 ustanovila dva francoska igralca ragbija in se je znašla v prehrambnem škandalu že leta 2011 zaradi domnevne vsebnosti patogenih bakterij v njihovih pripravljenih izdelkih, ki pa ni bila potrjena. Afera s konjskim mesom v njihovih govejih lazanjah se je navkljub izgovarjanju na zavajajoče dobavitelje pretekli september končalo z aretacijo osmih odgovornih delavcev, medtem pa je tovarna po začasnem zaprtju prešla v druge roke. Francoske oblasti so se menda lotile temeljitega pretresa te živilske industrije, neuradno pa so že v začetku jeseni ugotavljale, da Velika Britanija pod pritiskom svoje močne prehrambene mreže »aktivno nasprotuje« poostrenemu širšemu evropskemu označevanju živil. Hamon ugotavlja, da je po slabih desetih mesecih od izbruha afere s konjskim mesom v govejih izdelkih evropska komisija dala na mizo poročilo, ki ponuja tri možnosti: storiti nič, morda narediti nekaj in resnično ukrepati. »Osnovnošolski otrok bi spravil skupaj takšno sporočilo. In koliko smo odšteli zanj,« se še huduje.

Nič manj ni do Londona kritičen francoski kmetijski minister Stéphane Le Foll, ki je vlado na Otoku obsodil, da se je vkopala in »teži, kot po navadi«. Spomnil je, da je zelo hitro pozivala k sankcijam proti francoskim podjetjem, ki so se znašla v konjskem škandalu, zdaj pa nasprotuje zahtevam po ostrejših pravilih pri označevanju živil. O tem naj bi na komisiji znova razpravljali sredi tega meseca, da bi nova pravila zaživela v praksi, pa bo treba – že brez zapletanja – po njenem spomladi dogovorjenem urniku počakati vsaj še leto dni. Do tedaj pa se bodo potrošniki morali zanašati na samokontrolo proizvajalcev, ki se je dokazano izkazala za precej neučinkovito. de, agencije