Medtem ko so z ministrstva za kmetijstvo in okolje sporočili, da Slovenija podpira takšne ambiciozne cilje komisije, so ti nasprotno pri okoljevarstvenikih izzvali veliko razočaranje. Menijo namreč, da se s tako neambicioznim predlogom komisija odpoveduje cilju globalno segrevanje zadržati na največ dveh stopinjah Celzija. »Predlog komisije ni skladen s priporočili znanstvene skupnosti niti z analizami komisije, ki ugotavljajo, da hitro podnebno ukrepanje prinaša večkratne koristi,« je opozorila Barbara Kvac iz društva Focus.

Razočarani so tudi v industriji obnovljivih virov energije. »Po vroči interni razpravi, ali predlagati zelo neambiciozen ali pa samo neambiciozen podnebno-energetski paket do leta 2030, je komisija izbrala slednjega,« je poudaril predsednik krovne organizacije industrialcev s področja obnovljivih virov energije EREC Rainer Hinrichs-Rahlwes. »Še več, evropska komisija podcenjuje lastne ugotovitve pri ocenjevanju vplivov in se je odločila za manj rasti, manj zaposlitev in več trošenja za uvoz fosilnih goriv.« Kot je pojasnil, je v predlogu komisija sama ocenila, da bi povišanje obnovljivih virov energije na 30 odstotkov skupaj s 40-odstotnim znižanjem emisij prineslo dodatnih 600.000 zaposlitev, medtem ko bi države zaradi manjšega uvoza fosilnih goriv privarčevale 258 milijard evrov.

Do predloga komisije se morata sicer opredeliti še svet EU in evropski parlament, če ga bosta potrdila, pa naj bi komisija v začetku leta 2015 predlagala zakonodajo, ki bo natančneje določala obveznosti sektorjev in držav članic. mk