Voditelj leve sredine Pier Luigi Bersani je s stranko PD dobil večino v parlamentu, ne pa tudi v senatu. Grillo je zavrnil možnost zaupnice katerikoli vladi, tudi zmagovalki volitev, levosredinski koaliciji Bersanija. »Zaupnice ne bomo izrekli niti (Bersanijev) Demokratski stranki niti komurkoli drugemu,« je na svojem blogu zapisal Grillo. Je pa ponovil, da bo njegovo gibanje, ki je zasedlo 109 poslanskih in 54 senatnih sedežev, »glasovalo za zakone, ki ustrezajo njegovemu volilnemu programu, ne glede na to, kdo jih bo predlagal«.

Mrtvec na dveh nogah

Grillo naj bi s temi besedami zavrnil ponudbo Demokratske stranke, ki je v torek izrazila možnost sodelovanja z gibanjem Pet zvezd pri ključnih reformah, kot so znižanje vladnih stroškov in pomoč najrevnejšim pri boju z recesijo.

Kot je namreč danes dejal Grillo, jih Bersani »politično nadleguje« in jim predstavlja »nespodobne ponudbe«. Namesto tega bi moral Bersani, ki ga je označil za »mrtveca na dveh nogah«, odstopiti, »kot bi storil vsakdo drug na njegovem mestu«, je dejal po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA.

Bersani se je na njegovo kritiko odzval z besedami, naj mu Grillo, če mu ima kaj za povedati, vključno z žaljivkami, to pove v parlamentu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Italija v političnem zastoju

Na volitvah v nedeljo in ponedeljek je Bersanijeva koalicija osvojila tesno večino v poslanski zbornici, največ sedežev v senatu pa je pripadlo desnosredinskemu zavezništvu Silvija Berlusconija. Italija se je tako znašla v nekakšnem zastoju, saj je za vladanje potrebna večina v obeh domovih.

Medtem je nemški opozicijski vodja Peer Steinbrueck (SPD) Grilla in nekdanjega italijanskega premierja Berlusconija označil za klovna. Sicer ju poimensko ni izpostavil, a je dejal, da je »zgrožen nad tem, da sta na volitvah zmagala dva klovna«. Po teh izjavah je srečanje in večerjo z njim že odpovedal italijanski predsednik Giorgio Napolitano.