Po hektičnem letu kriznega managementa, ko se je Grčija soočala tudi z izstopom iz evroobmočja, je prvostopenjski dogovor o enotni bančni uniji zmaga za EU in predstavlja krepak korak k združeni suverenosti držav članic. "Pomen tega dogovora ni možno oceniti dovolj visoko," je dejala nemška kanclerka Angela Merkel, najmočnejša evropska voditeljica in dodala, da jim je uspelo zagotoviti tudi ključne zahteve Nemčije.

Po 14 urah pogajanj dogovor o enotnem bančnem nadzoru

Časa za počitek pa je zelo malo. Naslednje faze bančne unije – postavitev skupnega sklada in koordinacija depozitnih garancij za varnost varčevalcev – bodo prav tako predmet trdega boja. Poleg tega se bo v naslednjem letu potrebno prebiti še čez številne finančne in politične ovire. S Silvijem Berlusconijem, ki bo v naslednjem letu sodeloval v tekmi za predsednika Italije, splošno prošnjo po mednarodni finančni pomoči Španije in nemškimi volitvami v septembru, lahko pričakujemo še četrto zaporedno turbulentno leto.

Nujna prednostna naloga je dokončanje pravne infrastrukture za bančno unijo in s tem povezana podpore Evropskega parlamenta. Nato mora ECB zaposliti potrebne kadre in se odločiti, kako bo izpeljala svoj mandat. Z nadzorom lahko v najboljšem primeru začne šele aprila, v celoti pa lahko bo deloval šele marca leta 2014. Uradniki navajajo, da bo ECB neposredno nadzorovala od 150 do 200 bank, večina od njih bodo mednarodne in delno državne institucije.

Dokončanje tega kompleksnega postopka bo eden največjih dosežkov EU po začetku dolžniške krize leta 2010. Pri tem bo pomembno vlogo odigal odnos med zadolženimi bankami in nekaterimi manj stabilnimi vladami. Obenem bo to zgolj temeljni kamen pri gradnji enotne bančne unije, ki bo trajala več let. Evropski uradniki jo vidijo kot del krovnega načrta za krepitev arhitekture evroobmočja in preprečevanja ponovitve krize, ki je območje s skupno valuto skoraj razkosala.