V Sloveniji je stanje še zmeraj obvladljivo

Reakcijo vsake države je treba postaviti v kontekst tega, kakšna je njena ogroženost. V Sloveniji je stanje še zmeraj obvladljivo, čeprav nas bližina Zahodnega Balkana postavlja v poseben položaj. Kazenskopravni okvir imamo, da se pa več narediti na področju sodelovanja pristojnih organov in obveščevalno-varnostnih služb, je pojasnil minister.

EU za zdaj nima dokončne strategije za boj proti pojavu tujih borcev, poudarja pa pomen nadaljevanja pogovorov, krepitve izmenjave podatkov, predvsem glede načinov pridobivanja dokazov in izvajanja obstoječih pravnih norm, je pojasnil Klemenčič.

Za zdaj ni unija po ministrovih besedah sprejela nobene odločitve o spremembah pravnega okvira, članice so pozvane le, naj izpilijo svojo zakonodajo v skladu z mednarodnimi predpisi.

Slovenski pravni okvir je po Klemenčičevih besedah za zdaj zadovoljiv, kar ne pomeni, da ga po potrebi ne bodo spreminjali, ne bodo pa tega počeli brezglavo in na pamet. Tudi tiste države, ki danes so napovedale spremembe, se tega lotevajo zelo previdno, je poudaril minister.

Največji problem je pridobivanje dokazov

Največji problem, ki so ga danes izrazile države, ni v tem, ali je nekaj kaznivo ali ne, ampak pridobivanje dokazov, je izpostavil Klemenčič. Najtežje je dokazati namen, da nekdo dejansko potuje v Sirijo ali Irak, da se pridruži džihadistom Islamske države (IS), ne pa kot avanturist, novinar ali humanitarni delavec, je ponazoril.

Ministri so se danes pogovarjali tudi o tem, kaj se da storiti na administrativnem področju, na primer veliko držav je že napovedalo ali uvedlo ukrepe, kot so odvzem potnih listin ali prepovedi potovanj, kar niso kazenskopravni ukrepi.

Veliko pozornosti so ministri namenili preventivnim ukrepom oziroma vprašanju, kje je evropskim državam spodletelo, da se mladi ljudje odločajo za takšne korake.

Boj proti terorizmu osrednja tema petkovega zasedanja notranjih ministrov EU

Boj proti terorizmu, predvsem soočanje s problemom tujih borcev in povratnikov, bo tudi osrednja tema petkovega zasedanja notranjih ministrov EU, ki se ga bo udeležila tudi slovenska ministrica Vesna Györkös Žnidar.

Kot je v sredo v Bruslju po sestanku mednarodne koalicije za boj proti IS povedal zunanji minister Karl Erjavec, je Slovenija na udaru zlasti kot tranzitna država. "Bojujemo se proti kvazi radikalni islamski ideologiji, ne bomo pa sodelovali pri vojaških operacijah ali urjenju borcev proti IS," je zatrdil.