Skupina 71 akademikov, tudi znani sedanji in bivši pravni strokovnjaki na vrhunskih univerzah, je opozorila, da politične reforme ne sledijo hitremu tempu gospodarskega razvoja v državi.

"Če bodo sistemske reforme, ki so nujno potrebne v kitajski družbi, še naprej nazadovale in stagnirale, bodo uradna korupcija in nezadovoljstvo v družbi prevreli do krizne točke. Kitajska pa bo znova zamudila priložnost za mirne reforme in zdrsnila v turbulenco in kaos nasilne revolucije," so zapisali v pismu, objavljenem minuli teden na svetovnem spletu.

Pismo spominja na Listino 08 iz leta 2008, v kateri je med drugimi kitajski oporečnik in kasneje Nobelov nagrajenec za mir Liu Xiaobo pozival k več demokracije in svobode na Kitajskem. Leto kasneje so ga zaradi listine in pisanja drugih dokumentov obtožili poskusa prevrata. Obsojen je bil na enajst let zapora.

Tokraten poziv se sicer od listine, ki je pozivala k zahodni obliki demokracije, razlikuje. Akademiki v pismu namreč pozivajo kitajsko komunistično partijo k popolnemu spoštovanju svobode govora, tiska in združevanja, ki jih zagotavlja ustava, a jih oblasti in policija praviloma ne spoštujejo.

Opozorili so še, da potem, ko se bo delovalo "proti toku demokracije, človekovih pravic, vladavine prava in ustavne vlade, ne bo več mogoče zagotoviti družbene in politične stabilnosti".

Kot je za AFP povedal eden od podpisnikov, priznani ekonomist pekinškega Inštituta za tehnologijo Hu Xingdou, je večina podpisnikov pisma akademikov, ki so delali za vlado. Zavrnil pa je možnost, da bi zaradi pisma ukrepali proti njim.

Dodal je še, da so s pismom želeli podpreti obljube nedavno izvoljenega novega kitajskega voditelja Xi Jinpinga o uresničitvi vladavine prava, tudi v vladajoči stranki, katere ugled je oslabljen zaradi korupcijskih afer.