Kot je sporočila Kitajska, je v Vietnam napotila pet ladij, ki naj bi na varno pripeljale še več njihovih državljanov, poročanje kitajskih državnih medijev povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Kaos, ki je zajel Vietnam in se osredotoča na podjetja v tuji lasti, predstavlja najhujše protikitajske nemire v Vietnamu v več desetletjih. V številnih vietnamskih mestih so že pred tednom dni potekali množični protesti, v torek pa so izbruhnili še izgredi, v katerih so jezni vietnamski delavci zažigali in drugače opustošili kakih sto tovarn, plenili blago ter napadali pisarne in varnostnike.

Vietnamski aktivisti so tudi za danes načrtovali nove proteste proti »kitajski agresiji«, a so jim varnostne sile prekrižale načrte. Več sto njihovih pripadnikov je tako v uniformah kot navadnih oblačilih omejilo dostop do ulic, ki vodijo do kitajskega veleposlaništva v Hanoiju in drugih predvidenih prizorišč protestov v prestolnici.

Nekatere poskuse organizacije protestov preprečila policija

Glede na navedbe na blogih aktivističnih skupin je poskuse organizacije protestov tudi v več drugih mestih preprečila policija, ki je prijela več aktivistov. Vlada je že pred tem odredila lokalnim oblastem, naj okrepijo varnost in že v kali zatrejo današnje morebitne proteste.

S tem ko je Peking minuli teden svojo naftno ploščad prestavil na območje, ki si ga lasti Vietnam, se je razplamtela dlje časa tleča sovražnost med sosednjima državama, ki sta se v preteklosti zaradi ozemeljskih sporov že zapletli v konflikte.

Kitajska si Južnokitajsko morje lasti skoraj v celoti, na drugi strani pa si posamezne dele tega morja svojijo druge azijske države, poleg Vietnama še Brunej, Malezija, Filipini in Tajvan. Ozemeljski spor med Kitajsko in Vietnamom se bije predvsem na račun otočij Paracel in Spratly.