Zahteva kitajske diplomacije kaže na ogromno razliko v dojemanju standardov svobode govora v tem časopisu in v ostalih medijih v primerjavi s kitajsko družbo, ocenjuje zagrebški časnik.

Prispevek z naslovom "Ženske so se metale za njim, čeprav si ni umival ne zob ne genitalij" je bil objavljen prejšnji teden v okviru feljtona Ženske diktatorjev. To je tudi naslov knjige Diane Ducret, ki so jo izdali tudi v hrvaškem jeziku.

Pojasnjuje, da novinarka in zgodovinarka Ducretova v zgodbah žensk različnih diktatorjev opisuje življenja vodij avtoritarnih režimov. V knjigi so opisane neznane življenjske zgodbe Benita Mussolinija, Stalina, Adolfa Hitlerja, Mao Zedonga, Vladimirja Iljiča Lenina, Antonia Salazarja, Nikolaja Ceausescuja, Jeana Bokasse in podobnih.

Ducretova opisuje življenje Mao Zedonga z več njegovimi ženskami. Med drugim navaja usodo njegove zadnje soproge Jiang Qing, ki so jo prijeli po njegovi smrti leta 1976 in leta 1980 obsodili kot članico "tolpe štirih".

Kitajsko veleposlaništvo je ocenilo, da časnik Maa primerja s Hitlerjem in Mussolinijem ter z navajanjem neresnic obrekuje pokojnega vodjo kitajskega ljudstva. Izpostavljajo, da je Jutarnji list na vulgaren način z neutemeljenimi podrobnostmi o ustanovitelju Ljudske republike Kitajske prizadel čustva kitajskega naroda.

V Jutarnjem listu se sklicujejo na navedbe iz knjige, ki piše o tem, da si Mao ni umival zob, temveč si je usta splakoval z zelenim čajem. Zato naj bi imel "plast zelene barve" na zobeh.

Poleg tega navajajo, da so ga pomočniki brisali z vlažnimi brisačami, medtem ko je preučeval dokumente, namesto da bi se kopal. Njegov zdravnik je ugotovil, da vodja ne umiva niti genitalij. "Čistim se v ženskih telesih," je odgovoril vodja kitajskih komunistov, trdi zagrebški časnik.

Dodaja, da je kitajska diplomacija o vsem obvestila tudi kolege na hrvaškem zunanjem ministrstvu, ki pisma niso želeli komentirati.